Єврокомісар попередила про небезпеку запроваджених через пандемію заходів для демократії в ЄС

Більшість країн ЄС у боротьбі проти поширення коронавірусу суттєво обмежили права своїх громадян, що за відсутності контролю загрожує послабити західні демократії.

Про це заявила заступник голови Єврокомісії (ЄК), єврокомісар з питань транспарентності Віра Юрова в опублікованому в понеділок інтерв’ю німецькому виданню Die Welt.

“До цього часу 20 країн ЄС прийняли свого роду надзвичайні закони, щоб успішно боротися з коронавірусною кризою і бути в змозі ввести необхідні заходи, такі як обмеження пересування”, – нагадала вона. На її думку, такі кроки можуть послабити демократію, “тому в даний момент важливий контроль” над їх реалізацією і терміново необхідне дотримання “демократичного балансу”.

“Коронавірус не повинен вбити демократичний порядок”, – застерегла Юрова. Вона повідомила, що ЄК спостерігає за заходами в країнах ЄС і вивчає, чи не порушують вони демократичні цінності. “Якщо це станеться, то ми втрутимося”, – запевнила єврокомісар.

Заступник голови ЄК також торкнулася рішення парламенту Угорщини про наділення прем’єр-міністра Віктора Орбана надзвичайними повноваженнями в умовах пандемії. “У мене є сумніви в тому, що стосується тимчасових термінів і ефективного парламентського контролю”, – заявила Юрова. Вона пообіцяла, що ЄК буде уважно стежити за тим, як закон буде застосовуватися в Угорщині на практиці.

Застереження Габріеля і Фішера
Колишні глави МЗС Німеччини Зігмар Габріель і Йошка Фішер в неділю в статті для газети Der Tagesspiegel попередили про загрозу розпаду ЄС через наслідки кризи, викликаної поширенням коронавірусу. “Європа зіткнулася з найсерйознішим випробуванням з часу закінчення війни”, – зазначили колишні міністри. На їхню думку, громадяни в світлі бездіяльності ЄС можуть втратити “віру в доцільність і надійність Європейського Союзу”.

“Зараз допускаються промахи в боротьбі з вірусом. Якщо так піде і далі, то ЄС може розвалитися”, – вважають Габріель і Фішер. “Країни, такі як Італія та Іспанія, і протягом 100 років не забудуть Європі і, перш за все, нам, німцям, якщо ми залишимо їх напризволяще. Саме це ми зараз і робимо”, – підкреслили колишні міністри.