Другий тур муніципальних виборів пройде у Франції 28 червня

Французький уряд прийняв рішення провести другий тур муніципальних виборів 28 червня.

Про це повідомив у п’ятницю прем’єр-міністр країни Едуар Філіп. Виступ прем’єра транслював з Матіньйонського палацу (офіційної резиденції прем’єра) телеканал BFMTV.

“Ми представимо 27 травня президенту Франції Емманюелю Макрону декрет про проведення другого туру виборів 28 червня”, – сказав Едуар Філіп.

Перший тур муніципальних виборів пройшов у Франції 15 березня. Другий тур повинен був відбутися через тиждень, проте був тимчасово скасований у зв’язку з поширенням коронавірусу.

“Ми представимо 27 травня президенту Франції Емманюелю Макрону декрет Про проведення другого туру виборів 28 червня”, – сказав Едуар Філіп.

Перший тур муніципальних виборів пройшов у Франції 15 березня. Другий тур повинен був відбутися через тиждень, проте був тимчасово скасований у зв’язку з поширенням коронавірусу.

Як пояснив у п’ятницю прем’єр-міністр, якщо діюча при французькій владі наукова рада вважатиме за два тижні до другого туру виборів, що епідеміологічна ситуація є небезпечною, то вибори будуть перенесені на січень 2021 року. Філіп підкреслив, що рішення про призначення дати другого туру на 28 червня було прийнято “в результаті консультацій” з науковою Радою. Його експерти, що діють при президентській адміністрації та уряді, відзначили, що такі вибори “можливі і необхідні”.

Водночас вони вказали на те, що проведення їх необхідно зумовити “чітким дотриманням зроблених ними рекомендацій” щодо захисту від коронавірусу. Наукова рада також не виключила ймовірності повного скасування в небезпечних умовах другого туру. Прем’єр-міністр запевнив зі свого боку, що працівники виборчих комісій і виборці будуть тепер забезпечені і захисними масками, і антисептичним гелем для рук. Ці заходи вживуть як місцеві, так і центральна влада. “Ми докладемо також всіх необхідних зусиль до того, щоб можливо було голосувати зі свого житла”, – сказав Філіп.

Перший тур муніципальних виборів пройшов у Франції 15 березня в розпал епідемії коронавірусу. За повідомленнями ряду мерів і політиків, це призвело до випадків захворювання серед тих, хто працював на виборчих дільницях, а також деяких виборців. Зокрема така ситуація спостерігалася у Версалі. Медичні інстанції, однак, наполягають на тому, що сильного зараження в масштабах країни відзначено не було.

Спочатку очікувалося, що питання про дату другого туру виборів буде обговорено в парламенті. Однак у зв’язку з негативним ставленням до ідеї проведення в умовах епідемії виборів з боку ряду депутатів і сенаторів (у тому числі і від правлячої партії “Республіка на марші”), уряд вирішив не проводити такої консультації з законодавцями. Парламенту буде направлена лише доповідь з викладом позиції щодо виборів.

У минулий вівторок в ході телеконференції з мерами Франції Едуар Філіп представив дані опитування про ставлення до виборів. Згідно з ними, 49% респондентів висловилися проти і така ж кількість за. Проведене надалі опитування служби Elabe виявило, що за вибори виступає меншість, 44% французів, тоді як 55% вважають, що їх проводити ризиковано через зберігається високого рівня зараження коронавірусом.

В ході другого туру повинні бути названі мери і муніципальні радники в 4,922. комун, тобто 14% від їх загального числа. У той же час мова йде про території, на яких проживає 39% населення. Зокрема це такі великі міста як Париж, Ліон і Марсель. На виборах у цих комунах зареєстровано 16,5 млн осіб.

У березні в на дільниці не прийшли 55% із зареєстрованих виборців. Експерти в ефірі телеканалу BFMTV не виключили, що в разі проведення другого туру явка також буде низькою, зокрема, через те, що в умовах епідемії важко проводити передвиборчу агітацію.