Естонія винесла питання кібербезпеки на обговорення Ради Безпеки ООН

Естонія вперше стала непостійним членом Ради безпеки ООН. 1 травня – в ротаційному порядку – вона перебрала на себе головування в Раді на один місяць.

Використовуючи нові повноваження, Естонія разом з Бельгією, Домініканською республікою і Індонезією, організували неформальну зустріч Ради безпеки ООН з питань міжнародних норм в кіберсфері, в тому числі відповідальності держав за вчинення кібератак. У засіданні взяли участь представники понад 50 держав.

«Рада безпеки не може комплексно підтримувати міжнародний мир і безпеку, якщо добре не проінформований про існуючі загрози. Незважаючи на зростаюче число кіберзагроз, поведінка держав у кіберпросторі ніколи не ставало окремою темою обговорення в Раді безпеки», – сказав посол Естонії в ООН Свен Юргенсон (Sven Jürgenson).

На засіданні виступила заступник Генерального секретаря ООН і Високий представник з питань роззброєння Ідзумі Накаміцу, яка підкреслила, що пандемія коронавіруса висунула на перший план не тільки можливості цифрових технологій, але і вразливість до кібератаки, які відбуваються кожні 39 секунд.

Під час пандемії значно зросла кількість кіберзлочинів, однак, за словами Накаміцу, близько 90 країн роблять лише перші кроки в цій області світу.

Заступник представника США в ООН Шеріт Норман Шале (Cherith Norman Chalet) наголосила на необхідності створення механізму притягнення до відповідальності держав за порушення міжнародних норм в кіберпросторі: «Кіберпростір стало центральною і невід’ємною частиною глобальної діяльності, і його захист за допомогою відповідальної поведінки держави має вирішальне значення для забезпечення і підтримання міжнародного миру і безпеки».

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба безпосередньо звинуватив Росію в скоєнні кібератак в Україні, починаючи з 2014 року. За його словами, Росія використовує інформаційні та комунікаційні технології, як один з методів гібридної війни, і в 2019 році Україна зазнала більше 1 500 кібератак на критично важливі інфраструктурні об`єкти.

Росія повинна була взяти участь в засіданні, однак в заявлений час російський представник не виступив. Решта постійні члени Ради безпеки ООН – Велика Британія, Франція і Китай – наголосили на необхідності прихильності наявних міжнародних норм і їх подальшій розробці, в тому числі під егідою ООН.

Сфера міжнародної кібербезпеки регулюється низкою міжнародних положень, багато з яких засновані на добровільному виконанні. У 2018 році Генеральною Асамблеєю ООН було схвалено рамкову угоду «Заохочення відповідальної поведінки держав в кіберпросторі в контексті міжнародної безпеки». У вересні минулого року США, Великобританія і Франція спільно з 23 іншими країнами опублікували заяву про просування концепцій даної угоди і наголосили на необхідності застосування відповідальності за їх порушення.

Китай і Росія до заяви не приєдналися.

В ООН питання кібербезпеки обговорюються в Комітеті Генеральної Асамблеї ООН з питань роззброєння і міжнародної безпеки і двох робочих експертних групах. Перша, створена з ініціативи США, є закритою. У неї входять 25 експертів, в тому числі з боку постійних членів Радбезу ООН. Друга група була створена за ініціативою Росії як відповідь на «непрозору» групу США і відкрита для всіх зацікавлених країн ООН.