Верховний суд заблокував передачу Палаті представників матеріали про російське розслідування

Верховний суд США заблокував передачу Палаті представників секретних свідчень, даних великому слідчому журі в рамках російського розслідування, яке велося спецпрокурором Робертом Мюллером.

Судове розпорядження задовольнило прохання адміністрації Трампа не передавати раніше неопубліковані подробиці розслідування російського втручання в американські вибори 2016 року в розпорядження демократів в Палаті представників, принаймі до початку літа.

Потім суд повинен вирішити, чи слід продовжити термін розгляду прохання і призначити розгляд справи на осінь. Якщо це станеться, то адміністрація Трампа, ймовірно, зможе відкласти публікацію цих матеріалів до дня виборів президента. Слухання можуть навіть не розпочатися до дня, коли американці визначать – бути чи не бути другому президентському терміну Дональда Трампа.

Ця відстрочка також може означати, що Верховний суд, можливо, ніколи не повернеться до розгляду справи в разі програшу Трампа або відновлення контролю республіканців над Палатою представників. Важко уявити, що адміністрація Джо Байдена, в разі його перемоги на виборах, буде заперечувати проти передачі конгресменам документів розслідування Мюллера, або республіканці з Палати представників будуть продовжувати наполягати на їх отриманні.

Федеральний апеляційний суд у Вашингтоні в березні ухвалив рішення, що документи повинні бути передані Палаті представників на підставі того, що потреба Юридичного комітету Палати в матеріалах розслідування справи про російське втручання викликає зацікавленість Міністерства юстиції в збереженні секретності показань.

У рішенні апеляційного суду йдеться про те, що доповідь Роберта Мюллера від квітня 2019 року, «не дозволила» зробити висновки про поведінку Дональда Трампа, в тому числі про те, чи перешкоджав президент правосуддю, щоб перешкодити процесу імпічменту, оголошеного Палатою представників.

За словами суду, комітет зміг переконливо довести, що йому необхідний доступ до основних матеріалів Великого журі для прийняття власних рішень щодо дій президента.

Початковий запит на отримання матеріалів був зроблений минулого літа, але до моменту, коли апеляційний суд виніс рішення на користь законодавців, Палата представників оголосила президенту імпічмент, а Сенат потім виправдав Трампа.

Нинішній склад Палати представників завершить роботу 3 січня. Після цього до роботи приступлять законодавці, обрані на виборах у листопаді.

У доповіді Мюллера докладно описані численні взаємодії між виборчим штабом Трампа 2016 року і особами з Росії, а також розглянуті кілька епізодів за участю президента, під час яких глава держави, можливо, перешкоджав правосуддю. Мюллер сказав, що його команда не знайшла достатніх доказів, щоб встановити злочинну змову між штабом Трампа і Кремлем з метою вплинути на результат виборів, хоча зазначив, що він не може виправдати президента за перешкоду правосуддю.

Окремі частини звіту були засекречені, включаючи показання, дані Великому журі, і матеріали, які, за словами Мюллера, могли завдати шкоди проведеним розслідуванням або порушити недоторканність приватного життя третіх осіб.

Показання Великого журі, як правило, вважаються секретними, зокрема для захисту конфіденційності людей, яким не пред’явлено звинувачення або які вважаються другорядними для кримінального розслідування. Однак передача матеріалу допускається, в тому числі, якщо це пов’язано з поточним судовим розглядом.

Суди нижчої інстанції, відхиливши запит Міністерства юстиції, погодилися з законодавцями в тому, що імпічмент вважається судовим розглядом.