Експорт озброєнь з Німеччини поставив десятирічний рекорд

Загальна вартість експортованих з Німеччини озброєнь в 2019 році перевищила 8 млрд євро, що є рекордом за останні 10 років.

Це випливає зі звіту Міністерства економіки ФРН з експорту озброєнь за 2019 рік, представленого на засіданні Кабінету Міністрів у середу, 17 червня, передає DW.

Для порівняння: загальна вартість дозволених до експорту озброєнь в 2018 році склала в Німеччині 4,82 млрд євро. Середній річний показник з експорту озброєнь за останні п’ять років в країні склав 6,76 млрд євро, вказує інформагентство AFP.

За даними Міністерства економіки ФРН, 55,9 відсотка від обсягу експорту озброєнь в 2019 році припало на країни ЄС і НАТО, а також прирівнюються до них держави, з якими Німеччина підтримує особливо тісну співпрацю у сфері безпеки.

Таким чином, зростання загального обсягу експорту озброєнь в 2019 році був обумовлений зростаючими витратами цих країн на оборону, відзначили в Мінекономіки ФРН. На загальному тлі виділяється, зокрема, велике замовлення з Угорщини, додали представники Міністерства.

У той же час на так звані “треті країни” в 2019 році припав обсяг експорту озброєнь у розмірі 3,53 млрд євро, що приблизно відповідають середньому показнику за останні п’ять років.

Основними покупцями німецького озброєння з числа “третіх країн” в 2019 році були Алжир (847 млн євро), Єгипет (802 млн євро), а також Південна Корея (373 млн євро), ОАЕ (257 млн євро) і Катар (236 млн євро), випливає зі звіту.

При цьому в Міністерстві економіки підкреслили, що загальна вартість замовлень на експорт озброєння не є підходящим фактором для визначення пріоритетів політики з контролю над експортом. Головне в цьому питанні – враховувати тип експортованого товару і його призначення, підкреслили експерти.

Так, під категорію озброєнь підпадають не тільки танки і зброю, а й санітарні транспортні засоби, а також прилади для пошуку і знешкодження мін.

У Партії “зелених” зростання експорту озброєнь у Німеччині розкритикували як “безвідповідальне”. “Постійно загострюється обстановка в багатьох регіонах світу не заважає уряду вносити свій внесок у розкручування спіралі (насильства. – Ред.) за допомогою видачі дозволів на експорт озброєнь”, – заявила в цьому зв’язку експерт партії з озброєнь Катя Койль.

У свою чергу представники Лівої партії звинуватили уряд у тому, що він порушує власні принципи в галузі експорту озброєнь. “Рекордні показники експорту в 2019 році відображають брудну дійсність”, – заявила експерт партії із зовнішньої політики Зевім Дагделен. “Нам необхідно негайно ввести заборону на експорт озброєнь і перевести оборонну промисловість на виробництво цивільних товарів”, – додала вона.