Країни Балтії засудили плани Держдуми по пакту Молотова-Ріббентропа

Країни Балтії стурбовані російським законопроектом про скасування документа, який засуджує пакт Молотова-Ріббентропа.

У МЗС Литви був викликаний представник посольства РФ, якому “було висловлено глибоке занепокоєння” у зв’язку з цим, повідомляє прес-служба литовського зовнішньополітичного відомства в п’ятницю, 19 червня.

Віце-міністр закордонних справ Литви Далюс Чекуоліс підкреслив, що “змова двох диктаторів, які намагаються реабілітувати, був не раз засуджений не тільки міжнародним співтовариством, але і самою Росією”.

Він висловив надію на те, що Держдумі “вистачить мудрості відхилити проект, який би повернув сьогоднішню Росію назад в тоталітарне минуле”.

Напередодні в МЗС Естонії і Латвії також були викликані посли РФ, яким також було висловлено невдоволення, викликане цією ініціативою. Політичний директор латвійського МЗС Яніс Мажейкс на зустрічі з російським послом Євгеном Лук’яновим зазначив, що законопроект суперечить “незаперечним, однозначним і усталеним у світовій практиці фактам” і може призвести до “перекручування історії”.

Якщо документ буде прийнятий, це може відбитися на відносинах як між Ригою і Москвою, так і між Євросоюзом і РФ, зазначив Мажейкс.

У заяві МЗС Латвії також повідомляється, що про виклик представників посольств Росії з цього питання країни Балтії домовилися 15 червня.

У свою чергу, глава МЗС Естонії Урмас Рейнсалу підкреслив, що “міжнародне співтовариство неодноразово найрішучішим чином засуджувало пакт Молотова-Ріббентропа”. Пакт і секретні протоколи до нього “безпосередньо вели до цинічного поділу світу двома тоталітарними режимами і підготували ґрунт для Другої світової війни”, – йдеться далі в заяві відомства.

У Держдумі 27 травня був представлений законопроект, що передбачає скасування рішення З’їзду народних депутатів СРСР від 1989 року про визнання юридично неспроможними і недійсними секретних протоколів пакту Молотова-Ріббентропа.

9 травня комітет Держдуми з міжнародних справ одноголосно схвалив проект і представив його на подальше обговорення.