Facebook заблокував акаунти пов’язані з Україною і президентом Бразилії

Представники Facebook заявили про блокування акаунтів, пов’язаних з Роджером Стоуном – професійним лобістом, який брав участь в передвиборних кампаніях республіканських президентів Ніксона, Рейгана і Трампа, а в 2019 був засуджений на три з половиною роки позбавлення волі за обман слідства.

Розслідування «Фейсбук» виявило зв’язок Стоуна з мережею облікових записів, які займалися розповсюдженням дезінформації в соціальних мережах, починаючи з виборів в США в 2016 році. Вилучені були, в тому числі, особисті акаунти Стоуна в Facebook і Instagram.

Крім того, Facebook ліквідував мережі акаунтів, пов’язаних з певним рекламним агентством в Україні і з президентом Бразилії Жаір Болсонару.

Мережа, пов’язана зі Стоуном, була розкрита в рамках більш широких зусиль з очищення інтернету від тіньових операцій і завдяки інформації, отриманої в ході «російського розслідування», яке було проведено в США спецпрокурори Робертом Мюллером, повідомив Натаніель Глейхер, глава підрозділу кібербезпеки компанії Facebook. Стоун був пов’язаний з більш ніж 50 обліковими записами в Facebook і Instagram і десятками сторінок, задіяними як до, так і після виборів 2016 року.

«Ми хочемо переконатися, що ці акаунти, більшість з яких зараз не діють, не можуть бути використані на майбутніх виборах», – сказав Глейхер.

Facebook розкрив цю мережу в результаті оприлюднення інформації, отриманої в ході російського розслідування. Пов’язані зі Стоуном акаунти публікували дезінформацію про політичні події у Флориді, викладали матеріали, опубліковані Wikileaks перед виборами в 2016 році, писали про кандидатів, які брали участь у виборах в тому ж 2016 році, а також про сам Стоуна і судовому процесі, в результаті якого соратник президента був засуджений за звинуваченням у дачі неправдивих свідчень Конгресу, чиненні тиску на свідків і перешкоджанні правосуддю.

«Велику частину контенту, який публікувався мережею, становили матеріали, присвячені Роджеру Стоуну – автори хвалили його політичну хватку, захищали його від кримінальних звинувачень і вимагали його помилування», – йдеться в звіті, підготовленому на замовлення Facebook агентством Graphika.

Соціальна мережа також повідомила про видалення 72 облікових записів і 35 сторінок в Facebook, пов’язаних з українським рекламним агентством Postmen DA. Частина акаунтів, що входять в цю мережу, була видалена за розпалювання ненависті. Ця мережа була особливо активною під час президентських і парламентських виборів 2019 року в Україні. Адміністратори сторінок і власники акаунтів публікували політичні меми та інший контент, присвячений, в тому числі, Криму, НАТО, української економіки, внутрішньої політики, вибори і кандидатам в президенти, в тому числі, про Володимира Зеленського, Юлію Тимошенко і Петра Порошенка.

В цілому на рекламу і просування цих акаунтів було витрачено 1,93 мільйона доларів.

Facebook також заблокував мережу шахрайських акаунтів, пов’язаних з бразильською соціал-ліберальною партією і співробітниками компаній, що належать президентові Бразилії Жаір Болсонару і його союзникам.

Мережа складалася з акаунтів, які вели особистості, що зображували з себе вигаданих репортерів і публікували новини про вибори, політичні меми, розслідування про представників опозиції, журналістів та пандемії коронавіруса. Про існування мережі керівництво Facebook дізналося з повідомлень бразильської преси та від представників парламенту країни.