Прес-служба Зеленського помилилася у визначенні статусу президента Швейцарії Соммаруги

Прес-служба президента України Володимира Зеленського помилилася у визначенні статусу президента Швейцарії Сімонетти Соммаруги.

Про це повідомляє Європейська правда у вівторок, 21 липня.

У Зеленського помилилися зі статусом президента Швейцарії

Соммаругу назвали “главою швейцарської держави” і додали, що вона “перебуває в Україні з державним візитом”, хоча вона не має цього статусу, як і права здійснювати державні візити.

Відповідне повідомлення опублікував офіційний сайт президента України. У публікації сказано, що на офіційній церемонії зустрічі в Маріїнському палаці “начальник роти почесної варти відрапортував главам двох держав”. Також в повідомленні кілька разів наголошувалося, що президент Швейцарської Конфедерації Симонетта Соммаруга “перебуває в Україні з державним візитом”.

При цьому такі твердження суперечать принципу організації влади в Швейцарії, за конституцією якої президенти Федеральної ради не наділені таким статусом. У зв’язку з цим президента Швейцарії часом помилково називають “главою держави”, офіційний сайт уряду також містить детальні пояснення, чому це неприпустимо.

“На відміну від інших країн, в Швейцарії немає однієї людини, яка є главою держави… Хоча з назви може здатися інакше, президент Швейцарії не є главою держави. Цю посаду не займає одна особа – а (главою держави є) колективний орган, Федеральна рада”, – сказано на сайті уряду Швейцарії.

Саме через відсутність цього статусу президент Швейцарії не може здійснювати державні візити. В офіційних документах і заявах з Берна ці поїздки називаються “президентськими візитами”.

Зазначимо, що швейцарська влада дозволяє державам-партнерам мати різночитання щодо статусу візиту. Урядові пояснення визнають, що швейцарська система є унікальною і не підпадає під загальні правила, тому держава, яка приймає президента в гостях, за протокольними нормами може розцінювати візит президента Швейцарії як “державний”.

“Зважаючи на те, що президент Швейцарії не є главою держави, формулювання типу “президент здійснює державний візит” некоректні з точки зору Швейцарії… Але коли інші держави (заявляють, що вони) приймають президента Швейцарії з державним візитом, то такий термін цілком прийнятний”, – додали в урядових роз’ясненнях.

Така плутанина трапляється не тільки під час візиту в Україну, тому неточності у формулюваннях в повідомленні офісу президента напевно не матимуть негативного впливу на відносини і на хід візиту.

Нагадаємо, що раніше президент Швейцарії вперше відвідала Україну. Президент Швейцарії Симонетта Соммаруга здійснила свій перший закордонний візит після пандемії в Україну.

Потім Зеленський зустрів президента Швейцарії в Маріїнському палаці. Зеленський і Соммаруга розпочали зустріч у форматі тет-а-тет, після завершення якої почалися українсько-швейцарські переговори за участю президентів двох країн.