Нижня палата Конгресу США виступила за демонтаж статуй конфедератів

Палата представників Конгресу США більшістю схвалила законопроект про демонтаж з Капітолію статуй політичних діячів Конфедерації, передає телеканал CNN.

Законопроект підтримали 305 конгресменів, 113 висловилися проти. Всі проголосували проти знесення статуй були представниками Республіканської партії. Разом з тим, 72 республіканця підтримали демократів.

Згідно із законопроектом, з будівлі Капітолію повинні бути прибрані бюсти відомих особистостей, які служили конфедеративних штатах Америки – відокремити від США в ході Громадянської війни державі, проіснував з 1861 по 1865 рр.

Йдеться, зокрема, про пам’ятники Роджеру Тоні (узаконити безправне становище афроамериканців генпрокурору США), Джону Брекинриджу (віце-президенту США, який долучився до Конфедерації), Чарльзу Ейкоку, Джон Келхуну, Джеймсу Кларку (політикам 19-го століття, який підтримував расову сегрегацію і рабство).

На даний момент, згідно з правилами, законодавці не можуть демонтувати статуї в Конгресі. Кожен штат відправляє в Капітолій по дві статуї з метою “вшанувати людей, які відіграли важливу роль в його історії”. Їх можна замінити, тільки якщо законодавчий орган штату і губернатор згодні з цим.

Законопроект зобов’язує передати статуї Смітсонівському інституту, в який входять основні музеї Вашингтона, або повернути їх штатам. Крім того, Бібліотека Конгресу також повинна буде прибрати зі загального огляду зображення конфедератів. Якщо законопроект схвалять і у верхній палаті Конгресу – Сенаті, то він буде відправлений на підпис президенту Дональда Трампа.

В ході протестів після смерті від рук поліцейського чорношкірого Джорджа Флойда в США демонстранти почали стихійно зносити пам’ятники історичним особистостям, які були пов’язані з рабством і політикою расизму. Влада багатьох американських штатів почали самостійно демонтувати такі статуї.

10 червня учасники мітингу в Річмонді знесли пам’ятник Христофору Колумбу, ліві активісти звинувачували першовідкривача материка в геноциді корінного населення Америки. У Портленді була знесена і статуя першого президента США Джорджа Вашингтона.