Зеленський хоче розшифрувати мінські угоди та підписати угоду про припинення вогню з сторонами ”нормандського формату”

Україна наполягає на розшифровці кожного пункту мінських домовленостей. Розшифровка допоможе зрозуміти, які саме пункти може виконати українська сторона.

Про це на прес-конференції у Станиці Луганській заявив президент України Володимир Зеленський.

Як пояснив президент, Україна хоче отримати відповіді на всі питання, які стосуються виконання мінських домовленостей щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.

“Тоді ми знатимемо та будемо бачити, чи взмозі виконати це, чи не в змозі, як це будемо (виконувати – ред.), хто відповідає (за виконання – ред.). Всі ці питання, які цікавлять вас, є (на переговорах – ред.) у Мінську та на Банковій, ми всі їх підіймаємо. Кожного разу, просто читаючи пункт, чи кажучи про те, що заборонена зброя, використання, хто відповідає – це ціла історія. Ми хочемо дрібниці, і в дрібницях будуть відповіді на всі питання”, – наголосив він.

Крім того, Зеленський зазначив, що угода про повне та всеосяжне припинення вогню на лінії розмежування на Донбасі з 27 липня має бути підписана лідерами країн «нормандської четвірки».

«У нас дійсно багато професіоналів, які перебувають у постійних перемовинах у форматі засідання Тристоронньої контактної групи і які домовилися про дуже серйозний крок для всієї нашої країни – стале припинення вогню. Цей документ зараз очікує підписання всіх сторін ”нормандської групи”. Вірю в те, що всі сторони – Україна, Франція, Німеччина та РФ – підпишуть, і з 27 числа, вірю, що може настати мить, коли буде стале припинення вогню», – сказав Зеленський під час спілкування з представниками ЗМІ біля КПВВ «Станиця Луганська» в рамках робочої поїздки на Донбас.

Президент зазначив, що угода буде підписана лідерами країн «Нормандської четвірки», що підвищить її статус та збільшить шанси на дотримання досягнутих домовленостей.

Водночас Зеленський наголосив, що досягнуті домовленості не позбавляють українських військових можливості для самозахисту.

Зі свого боку, міністр оборони України Андрій Таран додав, що стаття 51 Статуту ООН дає право захищатися. Водночас він наголосив, що Україна має політичну волю до сталого припинення вогню, та висловив сподівання, що інша сторона також зможе це продемонструвати.

Щодо деталей досягнутих домовленостей про стале припинення вогню на лінії розмежування, то, за словами президента, їх окремо напрацьовуватиме ТКГ в межах Мінського формату.

«Це узагальнена заява, детально по цій заяві ми повинні просто йти в Мінському форматі – така є домовленість. У Мінському форматі детально все повинно бути виписано: кожна людина, хто відповідає, коли, як передається ця інформація. Тобто, це буде окрема історія, вона дуже довга», – зауважив глава держави.

«Ми хочемо розшифровки кожного пункту «Мінська». Тоді ми будемо бачити – ми в змозі виконати це, чи не в змозі, як ми це будемо робити, хто буде відповідальний», – додав він.

22 липня учасники ТКГ домовилися про повне і всеосяжне припинення вогню на лінії розмежування з 27 липня.
Спеціальний представник чинного голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі (ТКГ) посол Хайді Грау перерахувала заходи щодо посилення режиму припинення вогню на Донбасі, про які домовилися учасники ТКГ. Сторони домовилися про заборону на наступальні і розвідувальні дії, снайперського вогню, заборону використання літальних апаратів і заборону розміщення важкого озброєння в населених пунктах та ін.