Трамп: Сербія і Косово домовилися про нормалізацію економічних зв’язків

Сербія і Косово домовилися про нормалізацію економічних відносин. Про це заявив президент США Дональд Трамп, вітаючи «великий прорив», який допоможе двом балканським країнам досягти економічного прогресу після десятиліть війни і невдалих переговорів.

Обидві країни, що входили до складу колишньої Югославії, домовилися заморозити переговори про нормалізацію політичних відносин на рік, щоб дозволити зміцнити економічну угоду, заявили представники адміністрації США.

Дональд Трамп, президент Сербии Александр Вучич и премьер-министр Косово Авдулла Хоти

Трамп, виступаючи в Овальному кабінеті, після того як лідери Косово і Сербії підписали угоду, сказав, що Белград також взяв на себе зобов’язання перемістити своє посольство в Єрусалим, а Косово і Ізраїль погодилися встановити дипломатичні відносини.

Президент Сербії Олександр Вучич повідомив журналістам, що між Сербією і її колишній автономією, яка проголосила незалежність у 2008 році, як і раніше існує багато розбіжностей, уточнивши, що п’ятнична угода стала величезним кроком вперед.

Прем’єр-міністр Косово Авдулла Хоті також привітав угоду і сказав, що вона повинна привести до взаємного визнання двох країн, що є ключовим питанням, що розділяє двох сусідів.

«Сербія і Косово взяли на себе зобов’язання щодо нормалізації економічних зв’язків, – сказав Трамп в супроводі Вучича, Хоті і безлічі радників із зовнішньої політики, – Зосередивши увагу на створенні робочих місць та економічному зростанні, дві країни змогли досягти великого прориву».

«Після жорстокої і трагічної історії і багатьох років невдалих переговорів моя адміністрація запропонувала новий спосіб подолання розриву, зосередивши увагу на створенні робочих місць та економічне зростання, – сказав Трамп, – Я думаю, це спрацює дуже добре».

Він сказав, що рішення про нормалізацію економічних зв’язків вимагало від обох лідерів «величезної сміливості».

Оголошення було зроблено після дводенних переговорів на високому рівні між лідерами за участю високопоставлених помічників Трампа.

Трамп прагне зміцнити практику укладення міжнародних угод напередодні виборів 3 листопада.

Підписання угоди в п’ятницю спочатку планувалося провести в залі Рузвельта в Білому домі з двома столами, за якими лідери могли сісти і поставити підписи під угодою. Але церемонія була раптово перенесена в Овальний кабінет, де стіл Трампа розташовувався між столами двох лідерів. Радники Трампа щосили намагалися підкреслити його роль в досягненні угоди.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху привітав рішення Косово визнати Ізраїль, а також плани Косово і Сербії відкрити посольства в Єрусалимі.

Сербія стане першою європейською країною, яка відкриє посольство в Ізраїлі в Єрусалимі, а Косово – першою країною з мусульманською більшістю, посольство якої з’явиться в офіційній столиці Ізраїлю. Поки це зробили тільки дві країни: США та Гватемала.

Косово, де більшість складають албанці-мусульмани, проголосило свою незалежність від Сербії в 2008 році після проведеної НАТО кампанії в 1999 році, в якій брали участь Сполучені Штати, щоб стримати війну і зупинити етнічні чистки, проведені за підтримки Белграда.

Сербія, підтримувана своїм традиційним союзником, Росією, відмовилася визнати незалежність Косово, що є попередньою умовою для членства Белграда в Європейському союзі.

Радник з національної безпеки Роберт О’Брайен, який проводив зустрічі, сказав, що розширення економічних зв’язків і взаємне визнання професійних ліцензій можуть прокласти шлях до політичних рішень в майбутньому.

Він сказав, що угода також призведе до збільшення інвестицій американських інвестицій, але не повідомив подробиць.

Високопоставлений чиновник ЄС  заявив, що переговори під керівництвом Євросоюзу щодо нормалізації відносин між Косово і Сербією, які були перервані в 2018 році, але поновилися в липні, можуть привести до угоди протягом декількох місяців.

Переговори в США повинні були відбутися в червні, але були відкладені після того, як президенту Косово Хашиму Тачі було пред’явлено звинувачення у військових злочинах під час повстання 1998-99 років проти сербського правління. Він заперечував звинувачення.