Кіпр приймає військові кораблі РФ на підставі запитів про гуманітарне сприяння

Кіпр надає право заходу в свої порти військовим кораблям РФ на підставі запитів про гуманітарне сприяння, з якими до влади острівної держави звертаються різні країни і організації.

Про це міністр закордонних справ острівної держави Нікос Хрістодулідіс заявив у неділю в інтерв’ю Кіпрському інформаційному агентству.

У відповідь на прохання прокоментувати слова держсекретаря США Майкла Помпео, який в минулу суботу на зустрічі в Нікосії з президентом Кіпру Нікосом Анастасіадісом висловив “стурбованість у зв’язку з активністю Росії щодо відмивання грошей та регулярними заходами військових кораблів РФ в порти острова”.

Він додав, що так відбувалося в 2006 році під час Другої ліванської війни, потім – під час процесу знищення хімічної зброї в Сирії, де працювали місії ООН і ОЗХЗ, а також зовсім недавно – після руйнівного вибуху в Бейруті.

Відносно ж першого пункту стурбованості, яку висловила американська сторона, глава кіпрського МЗС заявив, що його країна, будучи членом ЄС і інших міжнародних організацій, “повністю дотримується відповідних міжнародних правил боротьби з відмиванням грошей, як показують відповідні звіти, про які недавно стало відомо”.

США домагаються заборони на перебування російських військових кораблів в кіпрських портах, висуваючи його в якості одного з умов для повного зняття ембарго на поставки американських озброєнь на Кіпр. 1 вересня Помпео поінформував президента Анастасіадіса про своє рішення тимчасово зняти на 2021-й фінансовий рік обмеження на експортні поставки Кіпру нелетальної оборонної техніки і надання послуг в цій сфері. І вже на наступний день посол США в Нікосії Джудіт Гарбер на прес-конференції, присвяченій рішенню про часткове зняття ембарго, заявила, що Росія нібито грає дестабілізуючу роль в регіоні, особливо – в Сирії, і підкреслила, що Вашингтон як і раніше продовжує настійно закликати офіційну Нікосію позбавити російські військові кораблі права швартуватися в портах Республіки Кіпр.