Доля угоди про постачання в Україну американського скрапленого газу залежить від підсумків виборів у США

Компанію Louisiana Natural Gas Export, Inc. (LNGE), яка уклала у травні 2020 року меморандум про постачання в Україну 5,5 млрд м³ скрапленого газу на рік, створили всього за два роки до цього, зате в неї були зв’язки в міністерстві енергетики США, а схему такого співробітництва з Україною просував, будучи міністром енергетики, Рік Перрі.

Про це йдеться в розслідуванні журналу Time.

Перрі (другий праворуч) очолював делегацію США на інавгурації Зеленського. Фото: ua.usembassy.gov

Під час інавгурації шостого президента України Володимира Зеленського у травні 2019 року Перрі, який очолював американську делегацію, передав новому українському лідеру записку з переліком людей, яким він довіряє, передає Гордон.

У списку був інвестор Роберт Бенш, який тоді просував компанію LNGE. У фірми не було ані газових родовищ, ані трубопроводів, ані танкерів, ані термінала скрапленого газу, але вона збиралася реалізувати плани Перрі про агресивний експорт американського газу, зазначає Time: Бенш збирався заробити на доправленні скрапленого газу через Польщу в Україну, а потім його перепродажі в Європейський союз.

Брати газ LNGE збиралася в компанії Energy Transfer, до ради директорів якої після своєї відставки у грудні 2019 року повернувся Перрі. Джерела Time стверджують, що порушень кримінального законодавства в цьому немає, але щонайменше йдеться про грубе порушення етичних норм поведінки топчиновників.

Бенш провів переговори з тодішнім секретарем РНБО України Олександром Данилюком і керівництвом НАК “Нафтогаз України”, однак українські чиновники визнали його пропозиції невигідними. Критичним недоліком плану в НАК бачили занадто високу вартість доправлення американського газу до Європи.

Переговори затихли і тому, що Перрі став одним із фігурантів процесу про імпічмент президента Дональда Трампа, ідеться в публікації. Однак 11 березня 2020 року, незабаром після того, як главу Білого дому виправдали, новий український уряд запропонував ввести Бенша до складу наглядової ради “Нафтогазу”. А 27 травня підписали меморандум про співпрацю з LNGE.

Як стверджують автори розслідування, уточнення конкретних умов майбутніх постачань затяглося. Одна з причин – пандемія COVID-19 і пов’язане з нею падіння цін на газ. Energy Transfer вийшла із проєкту будівництва нового LNG-термінала з відвантаження газу в Луїзіані.

Але, крім цього, усі зацікавлені особи чекають, чим закінчаться вибори президента США в листопаді, вважає Time. Джерело журналу висловило думку, що в разі перемоги демократа Джо Байдена нова адміністрація зацікавиться підґрунтям ініціатив Перрі. Збереження ж посади глави Білого дому за Трампом може “вдихнути життя” в угоду щодо скрапленого газу, яку оцінюють у $20 млрд.

31 серпня 2019 року уповноважений уряду Польщі щодо стратегічної енергетичної інфраструктури Петро Наїмський, Данилюк і Перрі підписали у Варшаві угоду про співпрацю в газовій сфері, метою якої була диверсифікація газового ринку України. Польща заявила про готовність збільшити постачання газу в Україну в чотири рази, наростивши, зі свого боку, обсяг постачань зі США на LNG-термінал у Свіноуйсьце.

17 жовтня 2019 року стало відомо про намір Перрі звільнитися. Видання Politico писало, що міністр наполягав на залученні представників Сполучених Штатів в управління українською компанією “Нафтогаз”. Перрі заперечував зв’язок між своєю відставкою й Україною.