Засновники фірми Mossack Fonseca оголошені в розшук

У Німеччині видано ордери на арешт колишніх власників панамської юридичної фірми Mossack Fonseca.

Німця Юргена Моссак (Jürgen Mossak) і його панамського компаньйона Рамона Фонсеку звинувачують у сприянні в ухиленні від сплати податків і створенні злочинного співтовариства, повідомили у вівторок, 20 жовтня, газета Süddeutsche Zeitung, а також медіакомпанії NDR і WDR.

За їхніми даними, Моссак і Фонсека також оголошені в міжнародний розшук. Прокуратура Кельна по запит ЗМІ підтвердила існування двох міжнародних ордерів на арешт, проте відмовилася повідомити, на чиє ім’я вони видані.

Засновники фірми Mossack Fonseca були заарештовані в Панамі в лютому 2017 року за звинуваченням у відмиванні грошей, шахрайстві і дачі багатомільярдні хабарі і в квітні того ж року випущені під заставу в один мільйон доларів. Панамський суд тоді визнав, що вони не стануть робити зусиль, щоб піти від правосуддя, оскільки активно співпрацюють зі слідством. Не відомо, чи постануть вони колись перед судом в Німеччині. 68-річний Фонсека і 72-річний Моссак мають панамське громадянство, а Панама, як правило, не видає своїх громадян іншим країнам.

Фірма Mossack Fonseca отримала світову популярність в 2016 році завдяки так званим “панамським досьє”. Скандал почався з того, що в 2015 році невідомий, який, як повідомляла Süddeutsche Zeitung, “не хотів натомість ні фінансової винагороди, ні чогось ще, крім деяких заходів безпеки”, передав в розпорядження газети внутрішні архівні документи фірми Mossack Fonseca, з 80-х років минулого століття займається реєстрацією офшорних компаній. У документах містилася інформація про компанії, що дозволяють політикам, бізнесменам та інших світових знаменитостей, серед них безлічі росіян, заробляти десятки мільярдів доларів на сумнівних угодах. Всього в “панамських досьє” фігурували 140 глав держав і іменитих політиків, а також 240 тисяч офшорних компаній з 200 країн.

Süddeutsche Zeitung передала ці відомості Міжнародному консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ). Їх аналізом займалися близько 400 журналістів більш ніж 100 ЗМІ в 80 країнах світу, а також Центр з вивчення корупції та організованої злочинності (OCCRP). Результати журналістського розслідування були опубліковані найбільшими світовими ЗМІ в квітні 2016 року.

Влітку 2017 року “панамські досьє” купило німецьке Федеральне відомство з кримінальних справ. За рішенням Федерального конституційного суду, державні органи ФРН має право користуватися відомостями про “податкових ухильників” навіть в тому випадку, якщо ця інформація була придбана протизаконним шляхом. У Німеччині на основі цих документів було проведено близько 2000 розслідувань за підозрою в ухилянні від сплати податків.

Сума грошей, стягнутих владою з фігурантів “панамських досьє”, в ФРН склала близько 150 млн євро, причому її більша частина припадає на банки. У світі скандал, викликаний публікацією “панамських досьє”, спричинив за собою виплату в цілому більше 2 млрд євро – як штрафів, так і доплати податків.

Публікація “панамських досьє” привела до відставки прем’єра Ісландії Сігмундура Давида Гуннлейгссона і глави уряду Пакистану Наваза Шаріфа. У 2018 році Шаріф був засуджений до семи років позбавлення волі за звинуваченням у корупції – одному з двох звинувачень, заснованих на “панамських досьє”.