ЄК порушила процедуру проти Мальти і Кіпру через “золоті паспорти”

Європейська Комісія (ЄК) у вівторок, 20 жовтня, розпочала процедуру про порушення законодавства ЄС щодо Кіпру і Мальти у зв’язку з їхніми програмами надання громадянства в обмін на інвестиції, які відомі як “золоті паспорти”.

“Комісія вважає, що надання громадянства – в даному випадку громадянства союзу – цими державами в обмін на оплату або визначені інвестиції без того, що особи, які отримують громадянство, мають реальний зв’язок з відповідними державами-членами ЄС, несумісне з принципом лояльного співробітництва, закріпленим у статті 4, пункті 3 договору про Європейський союз”, – йдеться в комюніке ЄК, пише DW.

Як вважають в Єврокомісії, така практика підриває цілісність статусу громадянина ЄС, передбачену статтею 20 договору про функціонування Європейського Союзу.

Урядам Кіпру і Мальти направлені листи з офіційним повідомленням про порушення законодавства ЄС. Їм надається для відповіді термін у два місяці. Якщо в Брюсселі їхні відповіді вважатимуть незадовільними, Єврокомісія направить їм так звану “аргументовану думку” з даного питання. Це буде наступним етапом процедури.

У повідомленні Єврокомісії наголошується, що програми “золотих паспортів” мають наслідки для Європейського Союзу в цілому. У Брюсселі пояснюють: коли одна з держав-членів надає комусь громадянство, то відповідна особа автоматично стає громадянином ЄС і користується всіма правами, пов’язаними з цим статусом, такими як право вільного пересування, перебування і на роботу на території всього Союзу або право голосування на виборах до Європейського парламенту.

Все це, за оцінкою Брюсселя, завдає шкоди самій суті європейського громадянства. Крім того, ця практика розглядається як загроза самій безпеці ЄС, вона також сприяє корупції, відмиванню грошей і ухилянню від сплати податків.

За словами речника Єврокомісії, ЄС хоче припинити будь-яку практику з продажу громадянства країн ЄС, яка критикується вже протягом багатьох років, повідомляє агентство dpa.

Програма з видачі паспортів на Кіпрі передбачає надання громадянства в обмін на інвестиції в розмірі 2,5 мільйона євро. Минулого тижня телеканал “Аль-Джазіра” повідомив, що цією програмою активно користуються різноманітні злочинці, а кіпрські чиновники і політики цьому ніяк не заважають.

Кіпрська програма з видачі паспортів почала діяти після економічної кризи 2013 року. З того часу країна завдяки цій програмі отримала близько 8,5 мільярда євро.