Держдеп США оголосив про нове перемир’я в Карабасі

Глава МЗС Вірменії Зограб Мнацаканян і Азербайджану Джейхун Байрамов підтвердили зобов’язання двох країн дотримуватися режиму припинення вогню в Нагірному Карабасі, який повинен почати діяти з 26 жовтня.

Про це в неділю, 25 жовтня, повідомили в прес-службі Держдепартаменту США.

Як зазначив держсекретар Майкл Помпео, “сьогодні США сприяли інтенсивним переговорам з міністрами закордонних справ Вірменії, Азербайджану та співголовами Мінської групи Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) з метою просування до мирного врегулювання конфлікту в Нагірному Карабасі”.

Єреван і Баку підтвердили “прихильність дотриманню гуманітарного перемир’я.

У суботу, 24 жовтня, міністри закордонних справ Вірменії і Азербайджану зустрілися із заступником держсекретаря Стівеном Біганом і підтвердили готовність своїх країн втілити в життя домовленості про припинення вогню.

Ситуація в Нагірному Карабасі загострилася 27 вересня, коли там почалися активні бойові дії. В Азербайджані і Вірменії введено військовий стан, оголошена мобілізація. Сторони повідомляли про вбитих і поранених, в тому числі серед цивільного населення. В результаті проведених в Москві консультацій глав МЗС Азербайджану і Вірменії домовилися про припинення вогню з 10 жовтня в гуманітарних цілях для обміну полоненими й тілами загиблих, проте цей режим був фактично відразу ж порушений.

Пізніше була зроблена ще одна спроба встановити перемир’я. Міністерства закордонних справ обох держав в однакових заявах повідомили про новий режим тиші, вступає в силу з 18 жовтня. Але через лічені хвилини після початку перемир’я воно також було зірвано.

На початку 1990-х років в результаті збройного конфлікту з Вірменією і вірменським населенням Нагорного Карабаха Азербайджан втратив контроль над цією територією. Режим припинення вогню між Вірменією і самопроголошеної Нагірно-Карабахською Республікою з одного боку і Азербайджаном – з іншого був встановлений в травні 1994 року.

До теперішнього часу переговорний процес, спрямований на пошук шляхів мирного врегулювання конфлікту, йшов за посередництва Мінської групи ОБСЄ, в яку входять Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Німеччина, Італія, Швеція, Фінляндія і Туреччина. Співголовами є Росія, Франція і США. Азербайджан не вважає самопроголошену Нагірно-Карабахську Республіку стороною конфлікту і відмовляється вести з нею переговори.