Оргкомітет визначив кращий ескіз великого Державного Герба України

Організаційний комітет з підготовки та проведення конкурсу на найкращий ескіз великого Державного Герба України в четвер визначив переможців конкурсу, повідомив міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко.

“Разом з Денисом Малюською (міністр юстиції – ІФ), як співголови, оголосили результати конкурсу на найкращий ескіз великого Державного Герба України, проведеного Державним агентством України з питань мистецтв та мистецької освіти. (…) Загалом до конкурсу було допущено 112 робіт. Журі презентувало своє рішення сьогодні на засіданні оргкомітету. Першу премію отримав проект Олексія Кохана”, – написав Ткаченко на сторінці у Facebook.

За його словами, ескіз-переможець містить обов’язкові елементи для великого Державного Герба, зокрема: герб Війська Запорізького, воїна-козака, лицаря з мушкетом та знак Княжої держави Володимира Великого – малий Державний Герб.

Ткаченко зазначив, що в подальшому Мін’юст підготує проект закону України “Про державні символи”, який буде передано до Верховної Ради.

“Якщо депутати підтримують цей вибір конституційною більшістю – відповідний ескіз буде офіційно оформлений як великий Державний Герб. Дякую членам журі за фахову роботу з оцінки ескізів. Довга історія з визначенням ескізу Великого Герба має всі шанси нарешті завершитись”, – підсумував міністр.

Як повідомлялося, 25 серпня Верховна Рада України доручила Кабінету Міністрів провести конкурс на найкращий ескіз великого Державного Герба України.

30 вересня Кабмін регламентував проведення конкурсу на найкращий ескіз великого Державного Герба України. Зокрема, для нагородження найкращих проектів ескізів встановлюються премії: перша премія – 100 тис. грн, друга премія – 50 тис. грн і третя премія – 30 тис. грн.

Наразі затверджено лише малий герб країни (тризуб). З 1996 року уряд проводив конкурс на найкращий ескіз великого Державного Герба і найкращий текст гімну. Улітку 2000 року уряд затвердив проект великого Державного Герба України і текст Державного Гімну України. Проект герба України є зображенням на синьому щиті золотистого знаку князівства Володимира Великого (малий Державний Герб України – тризуб). З боків щита зображені щитотримачі: справа – козак із мушкетом (герб Війська Запорізького), зліва – коронований лев (герб Галицько-Волинської держави). Над щитом – княжа корона, а під щитом – переплетені з гроном червоної калини золоте колосся пшениці та синьо-жовта стрічка. Проте до затвердження проекту законодавчо справа так і не дійшла.

Як відомо, в лютому 1992 року Верховна Рада постановою затвердила Державний герб незалежної України, який має статус малого герба – золотий Тризуб на синьому щиті.
Проводилося кілька конкурсів щодо великого герба, але вони були безрезультатними.
Відповідно до Конституції, «великий Державний герб України встановлюється з урахуванням малого Державного герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України. Головним елементом великого Державного герба України є Знак Княжої держави Володимира Великого (малий Державний герб України)».