СБУ: на будівництві Музею Революції Гідності частина грошей зникла через податковий кредит одного з субпідрядників

Служба безпеки України повідомила про причетність посадовців КМДА до заволодіння бюджетними коштами на будівництві меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні-Музею Революції Гідності.

Відповідний лист СБУ оприлюднив «Цензор».

Національний меморіальний комплекс провів тендер вартістю 148,81 млн грн. на реконструкцію алеї Героїв Небесної Сотні з будівництвом меморіалу у 2018 році. Директором музею був і залишається Ігор Пошивайло. Тендерні документи підписує його заступниця Оксана Моргун. Підрядна фірма ТОВ «Спеціальна науково-реставраційна проектно-будівельно-виробнича майстерня «Україна-Реставрація» належить Тетяні і Олені Колесник з «Укрреставрації», пишуть Наші гроші.

За даними СБУ «невстановлені посадові особи КМДА, які мали на меті заволодіння бюджетними коштами, пролобіювали включення вищезгаданого об’єкту до постанови КМУ №117 від 23.04.14 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти», для отримання авансового платежу в розмірі 80% (з періодом звітності та освоєння 36 місяців) і його подальшого присвоєння».

У грудні 2018 року підрядна фірма отримала 111,58 млн грн авансу. Але жодних робіт фактично не здійснювалось.

У серпні 2019 року, тобто через більше ніж півроку після перерахування авансу, прем’єр-міністр Володимир Гройсман підписав урядову постанову про дозвіл надавати на будівництво Музею Революції Гідності аванс у розмірі 80% на строк до трьох років.

У свою чергу замовник та підрядник кілька разів укладали додаткові угоди про продовження терміну виконання робіт через фактичну неможливість вести будівництво, бо прокуратура досі не завершила слідство по справі щодо вчинення злочинів 18-20 лютого 2014 року. Відтак земельна ділянка за поданням Генпрокуратури знаходиться під судовим арештом, який забороняє вчиняти «дії, що можуть призвести до знищення статистичних доказів… на цій ділянці до завершення слідчих дій».

Наразі у «Прозорро» оприлюденно календарний графік фінансування робіт, який передбачає їх завершення у вересні 2021 року.

У листі СБУ також вказано цю обставину, що перешкоджає будівництву. Однак спецслужба зазначає, що генпідрядник «здійснював взаємини з суб’єктами господарювання, що мали ознаки фіктивності». Так, генпідрядник закупив у ТОВ «М.І.К. Лайтінг» товарів на суму 8 646 325 грн. Зазначений ТОВ здійснював фінансово-господарські відносини з суб’єктами господарювання та придбав податковий кредит з ПДВ (без реального придбання товарів, виконання робіт, або надання послуг) на суму 92,5 млн грн.

В СБУ зазначають, що Північний офіс Держаудитслужби встановив ряд фінансових порушень у Музеї на суму 5,74 млн грн. які призвели до збитків на суму 3,75 млн грн.

Відтак СБУ 19 листопада провела обшуки в Музеї.

У свою чергу керівники Музею на прес-конференції повідомили, що кошти підряднику на виконання робіт з облаштування меморіального комплексу було перераховано у грудні 2018 року, оскільки в прокуратурі пообіцяли, що до лютого 2019 року слідчі дії на колишній вулиці Інститутській будуть завершені, і можна буде розпочинати будівництво меморіалу, однак на земельну ділянку, на якій заплановано спорудження, знову було накладено арешт.

Оксана Моргун наголосила, що гроші, виділені на будівництво меморіального комплексу, ніхто не розікрав.

«Ми писали генеральному підряднику лист, щоб він прозвітував про кошти. І він нам відзвітував. Там був перелік закуплених матеріалів, в тому числі дерева, що були привезені з Нідерландів і висаджені в Україні, які мали прикрасити територію меморіальної частини музею», – зауважила вона.

Водночас Моргун зазначила, що музей не міг взяти на баланс будматеріали, оскільки в рамках договору підписати акт виконаних робіт міг лише включно з монтажними роботами, тобто, коли відбудеться облаштування території.

Також вона додала, що адміністрація музею регулярно листується з Офісом генерального прокурора і з ДБР з питання закінчення слідчих дій і отримує відповіді, що слідчі дії тривають, а коли завершаться – невідомо.