У Швейцарії на референдумі відхилили ініціативу про заборону інвестицій в ВПК

Громадяни Швейцарії на референдумі в неділю відхилили законодавчу ініціативу, яка вимагала ввести конституційну заборону на інвестиції у виробництво матеріалів військового призначення.

Чи не знайшла підтримки також пропозиція про підвищення відповідальності зареєстрованих в Швейцарії компаній за дотримання прав людини та екологічних норм їх закордонними філіями, повідомила телекомпанія RTS, яка висвітлює в режимі онлайн хід підрахунку голосів.

Хоча остаточні результати підрахунку голосів ще не опубліковані, вони вже не можуть вплинути на головний підсумок – обидві ініціативи відхилені. Згідно швейцарським законодавством про референдуми, для їх прийняття потрібна підтримка “подвійної більшості” – як в цілому учасників голосування по країні, так і виборців в більшості з 26 швейцарських кантонів і напівкантонів. Ініціатива “про відповідальний бізнес” була відкинута в 17 кантонах і напівкантонів, хоча в цілому по країні за неї висловилися більше половини виборців (50,7%). Ініціатива про заборону інвестицій в ВПК отримала “подвійне немає”: її не підтримали громадяни в 22 кантонах і напівкантонів. Крім того, в цілому по країні проти неї висловилися 57,5% учасників голосування.

Такий результат означає перемогу уряду і більшості членів парламенту, які закликали голосувати в обох випадках проти. На їхню думку, схвалення ініціативи про відповідальність бізнесу за те, що відбувається за межами Швейцарії, “становить загрозу для робочих місць і процвітання” країни.

Що ж стосується конституційної заборони на інвестиції в військове виробництво, то таке рішення, як вважає влада в Берні, послабило б швейцарську промисловість і зменшило надходження в пенсійні каси. Проти обох законодавчих ініціатив виступили також швейцарські асоціації промисловців і політики правих і центристських партій.

Схвалення ініціативи про відповідальність зареєстрованих в Швейцарії компаній за дотримання прав людини та екологічних норм домагалися ліві партії, ряд профспілкових організацій та церковні кола. На їхню думку, швейцарські корпорації, маючи вигоду з діяльності в країнах, де порушуються права людини і міжнародні екологічні стандарти, повинні відповідати “не тільки за свої власні помилки, а й також за помилки підприємств, які вони контролюють”, навіть якщо ці підприємства є юридично незалежними.

За конституційну заборону інвестицій в ВПК ратувала антивоєнна громадська організація “За Швейцарію без армії”. Її підтримали групи лівого спектра, зокрема, молодіжне крило Партії зелених Швейцарії. Вони вважають, що компанії ВПК можуть поставляти свою продукцію в райони конфліктів, що є несумісним з швейцарським нейтралітетом.