ЄС намітив напрямки співпраці з новою адміністрацією США

Європейська комісія (ЄК) і високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель висунули в середу пропозиції щодо нового трансатлантичного порядку, розрахованого на взаємодію з майбутньою адміністрацією США.

“Ми виступаємо з ініціативою щодо розробки нового трансатлантичного порядку, відповідний із сьогоднішнього глобального ландшафту. Трансатлантичний союз заснований на спільних цінностях та історії, але також і на користь: побудові більш сильного, більш мирного і більш процвітаючого світу”, – заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен. За її словами, “коли трансатлантичне партнерство міцне, ЄС і США сильніше”.

У свою чергу Боррель зазначив, представляючи порядок на прес-конференції в Брюсселі, що цими пропозиціями про співпрацю при майбутній адміністрації Джо Байдена ЄС “посилає рішучий сигнал своїм друзям і союзникам в США”.

“Будемо дивитися вперед, а не назад. Давайте омолодити наші відносини. Давайте побудуємо партнерство, яке забезпечить процвітання, стабільність, мир і безпеку громадянам на наших континентах і в усьому світі. Досить чекати – приступимо до роботи”, – закликав Боррель.

У комюніке ЄК йдеться, що, хоча минулі роки були відзначені “двосторонньою напруженістю і односторонніми тенденціями”, перемога обраного президента Байдена і обраного віце-президента Камали Харріс в поєднанні з більш ініціативним Європейським союзом і нової геополітичної та економічної реальністю надає унікальну можливість розробити новий трансатлантичний порядок для глобального співробітництва, заснований на загальних цінностях, інтересах і глобальний вплив.

Пропозиції ЄС за новим порядком глобального співробітництва з США зосереджені на принципах “сильніших багатосторонніх дій і інститутів, проходження загальним інтересам, використання колективної сили і пошуку рішень, що враховують загальні цінності”.

Новий порядок пропонує всеосяжну співпрацю сторін “заради більш здорового миру, і не тільки проти COVID-19”, зміцнення і реформування Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Інші глобальні напрямки трансатлантичної співпраці – боротьба проти змін клімату та на захист біорізноманіття; спільна робота над технологіями, торгівлею та стандартами; партнерство для створення більш безпечного, процвітаючого і демократичного світу.

Зокрема, в якості одного з перших кроків, повідомляють в Брюсселі, ЄС буде грати повноцінну роль в саміті за демократію, запропонованому обраним президентом Байденом, і “буде домагатися прийняття спільних з США зобов’язань по боротьбі зі зростанням авторитаризму, порушеннями прав людини і корупцією” .

Євросоюз також прагне координувати спільні дії ЄС і США з метою сприяння регіональної та глобальної стабільності, зміцнення трансатлантичної і міжнародної безпеки, в тому числі за допомогою нового діалогу між Брюсселем і Вашингтоном з питань безпеки і оборони.

Єврокомісія і глава європейської дипломатії пропонують Європейській Раді схвалити цей план і визначити перші дії в якості “дорожньої карти” для нового трансатлантичного порядку глобального співробітництва перед її розглядом на саміті ЄС-США в першій половині 2021 року.