Астрономи виявили екзопланету

Астрономи виявили екзопланету, яка здійснює один оборот навколо батьківських зірок за 15 тисяч років.

Її витягнута орбіта частково нагадує передбачувану орбіту гіпотетичної Дев’ятої планети – великого транснептунового об’єкта на кордоні Сонячної системи.

Про це пише N+.

Як повідомляється в журналі The Astronomical Journal, в минулому далекий газовий гігант міг бути “врятований” від тікання з планетної системи зіркою, що проходила повз. Подібне могло статися і з Дев’ятою планетою.

На початку 2016 року астрономи Майкл Браун і Костянтин Батигін представили нові докази існування Дев’ятої планети. Дослідники вивчали рух астероїдів і малих планет в поясі Койпера, області Сонячної системи за орбітою Нептуна, і виявили в ньому аномалії, які вказували на присутність великого небесного тіла. Згідно з розрахунками, маса “невидимого” об’єкта повинна становити близько 10 земних, а рухатися він повинен по дуже витягнутій орбіті. На один повний оборот навколо Сонця у тіла йде 15 тисяч років, і воно не підходить до нього ближче, ніж на 300 астрономічних одиниць (одна астрономічна одиниця дорівнює середній відстані від Землі до Сонця).

HD106906 b – газовий гігант, який може бути аналогом Дев’ятої планети, був відкритий в 2013 році Магеллановими телескопами в обсерваторії Лас Кампанас, розташованої в пустелі Атакама в Чилі. Він обертається навколо подвійної зірки в сузір’ї Південного Хреста, розташованої в 336 світлових роках від Сонця. Маса екзопланети більша за масу Юпітера приблизно в 11 разів, а її вік приблизно в 350 разів менше віку Землі — всього 13 мільйонів років.

До цих пір астрономи нічого не знали про Орбітальні характеристики планети. Щоб визначити їх, Мейдзі Нгуєн (Meiji Nguyen) з Каліфорнійського університету в Берклі разом з колегами використовували телескоп “Хаббл”, який спостерігав за HD106906 b протягом 14 років. З’ясувалося, що небесне тіло знаходиться дуже далеко від батьківських зірок — в 730 разів далі, ніж Земля від Сонця. Рухається воно по нахиленій і дуже витягнутій орбіті, здійснюючи один оборот навколо двох світил за 15 тисяч років — як і Дев’ята планета навколо Сонця.

Дослідники припускають, що HD106906 b сформувалася набагато ближче до батьківських зірок, на відстані близько трьох астрономічних одиниць. Однак через дію сили гравітації в обертовому протопланетному диску вона мігрувала до його внутрішнього краю. Потім приливний вплив батьківських зірок яке майже викинуло екзопланету за межі планетної системи, яка зароджвалася. Врятувати її від міграції в міжзоряний простір допомогла зірка, що проходила повз, яка стабілізувала витягнуту орбіту HD106906 b (астрономи раніше знайшли кілька кандидатів в огляді, виконаному телескопом Gaia).

Схожі події могли статися і в Сонячній системі. Згідно з одним із сценаріїв, Дев’ята планета утворилася у внутрішній частині Сонячної системи, а потім була викинута з неї в результаті гравітаційної взаємодії з Юпітером. Однак Юпітер, швидше за все, виштовхнув би Дев’яту планету далеко за Плутон. В цьому випадку зірки, що проходили повз, могли б стабілізувати орбіту далекого об’єкта і не дати йому покинути Сонячну систему.

У майбутньому астрономи сподіваються отримати додаткові дані про HD106906 b за допомогою телескопа “Джеймс Вебб”. Це дозволить зрозуміти, як утворилася екзопланета, а також уточнити характеристики її руху.

Раніше астрономи припустили, що Дев’ята планета може бути планетою-сиротою, яка потрапила в Сонячну систему випадково. Крім того, деякі вчені припускають, що це взагалі не планета, а захоплена нашим світилом невелика чорна діра.