Гаага погодилася розслідувати воєнні злочини в Україні

У Міжнародному кримінальному суді Гааги завершили попереднє розслідування у справі “Ситуація в Україні”. Вона стосується воєнних злочинів на території нашої держави, а позов український уряд подавав ще у 2014 році.

Про відкриття справи повідомила прокурорка Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда, повідомляє прес-cлужба суду.

“Сьогоднi я можу повiдомити, що в результаті ретельного й незалежного процесу розгляду, ситуація в Україні визнана такою, що вiдповiдає критеріям статуту для відкриття розслідування”, – повідомила прокурорка.

Попереднє розслідування в цій справі відкрили ще на початку російської агресії – 24 квітня 2014 року. Про це клопотав Кабінет Міністрів України. Згодом до справи додали другу заяву уряду України від 2015 року.

У своєму позові Україна просить розслідувати воєнні злочини, які тривають на території держави з 20 лютого 2014 року – з дня вторгнення російської армії в Крим.

“Нині iснують розумнi пiдстави вважати, що широкий дiапазон дiянь, скоєних у контекстi ситуації в Україні, становлять воєнні злочини й злочини проти людяності в межах юрисдикції Міжнародного кримінального суду”, – заявила Фату Бенсуда.

Усі справи вирішили розділити на три великі групи:

злочини, скоєні в ході бойових дій,
злочини, скоєні під час затримань,
злочини, скоєні в Криму.

Фату Бенсуда підкреслює, що українське правосуддя “не дістає” до окупованих територій, а відтак наша держава не може притягнути до відповідальності злочинців, які там перебувають.

“Моя канцелярiя буде робити все необхiдне, щоб забезпечити цiлiснiсть майбутніх розслідувань щодо ситуації в Україні. Я повністю розраховую на пiдтримку влади України, а також однаково закликаю до спiвпрацi всi сторони конфлiкту”, – резюмувала прокурорка.

Зазначимо, попереднє вивчення ситуації в Україні почалося 24 квітня 2014 року. Часові рамки були розширені на підставі ще одної заяви України у 2015 році для того, щоб включити в справу злочини, ймовірно вчинені в Україні після 20 лютого 2014 року.

Нагадаємо, наприкінці листопада ЄСПЛ приєднав до справи України проти Росії позов Нідерландів щодо MH17. Таке рішення затягне розгляд справи, але підвищить шанси України.