Європарламент має намір ратифікувати угоду по Brexit в березні

Європарламент оголосив про намір ратифікувати Угоду між ЄС і Великобританією про торгівлю та співробітництво після Brexit на плановій сесії в березні, і виступив у зв’язку з цим на підтримку продовження періоду тимчасового застосування угоди, яка закінчується 28 лютого.

Про це йдеться в спільній заяві глав провідних фракцій Європарламенту.

“Голови фракцій прийняли рішення розглянути з Радою ЄС і Єврокомісією пропозицію кілька продовжити період тимчасового застосування угоди, що дозволить провести ратифікацію документів Європарламентом на пленарній сесії в березні”, – йдеться в документі.

Раніше в понеділок Комітет постійних представників країн – членів Євросоюзу схвалив цю угоду і одноголосно підтримав його тимчасове застосування з 1 січня по 28 лютого наступного року. Тепер це рішення, а також можливу поправку про продовження періоду тимчасового застосування документа повинна затвердити Рада ЄС.

24 грудня Брюссель і Лондон досягли компромісу щодо тексту угоди про партнерство після Brexit. За словами головного переговорника ЄС по Brexit Мішеля Барньє, угода передбачає вільну торгівлю без квот і тарифів, необмежений доступ до території, морському і повітряному простору один одного і збалансований доступ до морських ресурсів. Сторони мають намір забезпечити своїм громадянам рівний доступ до соціальних систем один одного. Брюссель і Лондон відмовилися від координації дій у сфері зовнішньої політики, санкційних режимів і оборони.

ЄС і Великобританія не встигають ратифікувати цей документ об’ємом 1 246 сторінок до 31 грудня, коли закінчується перехідний період по Brexit, тому сторони мають намір застосовувати його з початку 2021 року в тимчасовому режимі, не чекаючи ратифікації, щоб уникнути правового вакууму в двосторонніх відносинах.

Британці проголосували за вихід з ЄС на референдумі 23 червня 2016 року. Переговори про умови Brexit між Великобританією і ЄС стартували 19 червня 2017 року і спочатку були розраховані на два роки, проте кілька разів продовжувалися. Великобританія покинула ЄС в ніч на 1 лютого 2020 року, домовившись про 11-місячний перехідний період, протягом якого на Сполучене Королівство поширюються всі європейські норми, в тому числі пов’язані з торгівлею за правилами єдиного ринку.