Мальта розкрила росіян з «золотими паспортами»

Серед одержувачів паспортів Мальти – мільярдер зі списку Forbes, засновник і співвласник виробника покрівельних матеріалів “Техноніколь” Сергій Колесников.

Влада Мальти опублікувала список учасників державної програми, які отримали мальтійське громадянство в обмін на інвестиції в 2019 році. Володарями так званих золотих паспортів стали понад 3 тисячі осіб. З них, за даними РБК, не менше 300 вихідців з країн колишнього СРСР, в тому числі Росії. Оцінка проводилася на основі імен, мальтійська влада вихідне громадянство не розкривають.

У списку володарів мальтійського громадянства також виявилися повні тезки кількох російських бізнесменів. Засновника і співвласника мережі магазинів товарів для ремонту “Петрович” Андріана Мельникова; сина екс-президента “Роснефти” Сергія Богданчикова Олексія (колишній віце-президент НОВАТЕК, зараз – співвласник компанії DataPro, займається розвитком дата-центрів); одного із засновників девелопера ЛСР Георгія Ведерникова; акціонера компанії для розміщення обладнання стільникового зв’язку “Вертикаль” Георгія Чумбурідзе; співвласника фармацевтичної компанії “Валента Фарм” Антона Стрекалова; гендиректора енерготрейдера “Русенергосбит” Андрія Зінов’єва.

На запит РБК в “Валенте Фарм” повідомили, що не дають коментарів з питань, що належать до приватного життя співробітників компанії. В “Петровичі” відмовилися від коментарів.

Мальта видає паспорти в обмін на інвестиції з 2013 року. Для цього треба внести 650 тисяч євро в національний інвестиційний фонд країни, вкласти ще 150 тисяч євро в її економіку і купити або орендувати нерухомість.

Крім Мальти “золоті паспорта” надавали Кіпр і Болгарія. У жовтні 2020 року влада Кіпру оголосила про припинення програми надання громадянства в обмін на інвестиції, яка діяла з 2002 року. Причиною стали розслідування ЗМІ, в яких стверджувалося, що не всі власники “золотих паспортів” відповідали правилам отримання громадянства.