Amnesty засудила застосування касетних бомб в Карабасі

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International (AI) розкритикувала застосування неприцільної зброї в недавньому конфлікті навколо Нагірного Карабаху.

У доповіді, оприлюдненій в четвер, 14 січня, задокументовані 17 випадків застосування Вірменією і Азербайджаном касетних боєприпасів і вибухівки з великою зоною ураження, в результаті яких загинули мирні жителі, були зруйновані житлові будинки і інфраструктура. У документі наголошується, що за час 44-денного збройного конфлікту загинули не менше 146 мирних жителів, в тому числі діти і люди похилого віку.

“Застосувавши ці неприцільно і смертоносні озброєння поблизу цивільних районів, вірменські та азербайджанські збройні сили порушили норми військового права і продемонстрували зневагу до людського життя”, – констатувала експерт AI по Східній Європі та Центральній Азії Марі Стразерс.

“Наше розслідування дозволило виявити систематичні неприцільно і несумірні напади з обох сторін, в результаті яких були вбиті і поранені цивільні особи та пошкоджено цивільні об’єкти. Мали місце неодноразові удари по житлових районах далеко від лінії фронту, в околиці яких, очевидно, не було ніяких військових цілей. через те, що всі сторони конфлікту застосовували неприцільно зброю при ударах по селах і містах загинули цивільні особи, були розлучені сім’ї та зруйновано незліченну кількість будинків”, – констатувала Стразерс.

Ударів по цивільних об’єктах з обох сторін
У своїй доповіді Amnesty задокументувала вісім ударів вірменської армії по населеним пунктам в Азербайджані, в результаті яких загинули 72 людини. Як приклад наводиться обстріл 17 жовтня 2020 року азербайджанського міста Гянджа балістичною ракетою “Скад”, в результаті якого загинув 21 мирний житель і ще 50 були поранені.

Задокументовано також 9 ударів з боку азербайджанської армії по території Карабаху і один – по території Вірменії, в результаті яких загинули 11 мирних жителів.

“Вірменська та азербайджанська влади повинні негайно почати неупереджене розслідування за фактами застосування їх збройними силами без всякого розбору потужної вибухівки в житлових районах. На тлі нинішньої реалізації вірменським та азербайджанським керівництвом домовленостей в сфері безпеки важливо без зволікання притягнути до відповідальності винних у цих нападах і надати компенсацію жертвам”, – підкреслюється в доповіді Amnesty International.