ЄСПЛ виніс рішення у справі “Україна проти Росії” щодо Криму

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) ухвалив перше рішення у справі “Україна проти Росії”, визнавши прийнятною скаргу Києва на порушення прав людини у окупованому Криму. Про це оголосив суд у четвер на слуханнях у Страсбурзі.

Зокрема, суд прийняв до уваги, зокрема, розмір і чисельність російської військової присутності в Криму, яка збільшилась з січня по березень 2014 року без згоди української влади.

Він також визнав звіт уряду України послідовним протягом усього розгляду; вони надали детальну та конкретну інформацію, підкріплену достатніми доказами, щоб довести, що російські війська не були пасивними спостерігачами, а брали активну участь у ймовірних подіях.

Суд зазначає, що цей висновок не упереджує рішення щодо питання про відповідальність Росії за Конвенцією стосовно оскаржуваних дій, що належить до етапу розгляду справи судом по суті.

Далі суд визначив і застосував застосовуваний поріг доказовості та свій підхід до стандарту й тягаря доведення і оголосив прийнятними без шкоди для розгляду по суті всі, за винятком декількох, скарги уряду України на адміністративну практику порушення прав людини з боку Росії.

Суд також вирішив повідомити уряду Росії про скаргу, не подану до 2018 року, про передбачуване переміщення українських “в’язнів” на територію Росії, і, зважаючи на частковий збіг щодо цього з іншою міждержавної скаргою, Україна проти Росії (№38334/18), вирішено приєднати останню заяву до цієї справі та розглянути питання про прийнятність і суть цієї скарги та останню заяву одночасно з розглядом справи по суті.

В ЄСПЛ нагадали, що справа заснована на двох скаргах України проти Росії, поданих в 2014 і в 2015 роках. У червні 2018 року скарги об’єднали в одну справу під назвою «Україна проти Росії (щодо Криму) за заявою № 20958/14».

Міністр юстиції України Денис Малюська повідомив, що це перша проміжна перемога у серії справ України проти Росії у Європейському суді з прав людини.

“Сьогодні ЄСПЛ оголосив рішення, яким визнав прийнятною справу Україна проти Росії (щодо Криму) та перейшов до розгляду справи по суті”, — написав Малюська.

За його словами, ЄСПЛ підтвердив, що РФ мала ефективний контроль над Кримом ще з лютого 2014 року, а не з часу так званого “референдуму”.

Раніше повідомлялося, що Київ очікує позитивне рішення за позовом до ЄСПЛ «Україна проти Росії» про порушення прав людини в анексованому Криму.

На розгляді Європейського суду з прав людини перебувають також чотири тисячі позовів громадян, пов’язаних з подіями в анексованому Росією Криму і на Донбасі.

У лютому 2014 року в Криму з’являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об’єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.