Столтенберг: Крим не захопила б Росія, якби Україна була в НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Крим не захопила б Росія, якби в 2014 році Україна була членом Альянсу.Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг Johanna Geron, Pool via AP

З таким твердженням він виступив у четвер в коледжі Європи в Брюгге.

“Моя коротка відповідь щодо анексії Криму Росією: цього б не сталося, тому що мета існування НАТО – захищати кожного союзника. Якщо атакований один союзник, то діє правило: один за всіх і всі за одного”, – сказав він, відповідаючи на питання студентів про те, чому Крим захопила РФ.

У лютому 2014 року в Криму з’являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об’єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся не визнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу.

Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції.

Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості».

Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.