Amnesty International: влада Білорусі прицільно переслідують жіночі організації

Жінки Білорусі грають видну роль в протестах, піддаючи репресіям і загрозам, – підкреслюється в поширеному прес-релізі міжнародної правозахисної організації Amnesty International.

Жіночі організації країни піддаються специфічним переслідуванням, відзначають правозахисники.

Співрозмовниць Amnesty International заарештовують і допитували їх силовики звинувачували в тому, що вони «погані матері», що вони «погані дружини», влада погрожувала забрати у них їх дітей. Під час утримання під вартою вони стикалися з жорстокістю, кого-то кинули до в’язниці в результаті необґрунтованого кримінального переслідування, йдеться в прес-релізі Amnesty International.

«Світлана Тіхановська, примушена до еміграції кандидат в президенти, глава її штабу Марія Колесникова, кинута у в’язницю, Марфа Рабкова, правозахисниця, журналістки Катерина Бахвалова і Дарина Чульцова, засуджені до дворічного ув’язнення за пряму трансляцію акції протесту – ось лише деякі з багатьох жінок, чиї імена стали синонімами боротьби за свободу і права людини в Білорусі, – відзначила Аїша Джанг, старший керівник кампаній Amnesty International по Білорусі. – У глибоко патріархальному суспільстві з повсюдним поширенням сімейного насильства жінки в Білорусі ризикували багатьом, коли відстоювали свої переконання. Зараз же білоруська влада приймають ще більш жорстокі заходи, спрямовані проти жінок-активісток, їх організацій та сімей».

Одна з героїнь нового брифінгу Amnesty International – Юлія Міцкевич, активістка-феміністка, керівниця гендерно-просвітницької організації під назвою «Актиўним Биць Файна», одночасно є членом підгрупи опозиційного Координаційної ради «Фем-група». Вона була затримана 20 жовтня 2020 року за вихід зі свого офісу, – повідомляється в прес-релізі.

Як пояснюється в документі, Юлії було офіційно пред’явлено звинувачення в «участі в незаконних зборах», але на її думку, її переслідують саме за її діяльну боротьбу за гендерну рівність. Співробітники міліції, які затримали Юлію, і слідчі, які допитували її, наполягали на тому, щоб вона підписала заяву, що вона брала участь в «незаконних» діях безпосередньо як представник своєї організації.

«Вони то обіцяли, то залякували. У перший раз вони цікавилися Фем-групою, жіночими маршами і фінансуванням, а вдруге питали вже про мою організацію», – розповіла Юлія Amnesty International.

«Ми закликаємо до солідарності з відважними жінками Білорусі в їх боротьбі за свободу і права людини. У своїй боротьбі вони кидають виклик патріархальним поглядам і репресивного уряду, який прагне придушити права людини і придушити зміни і прогрес, до яких закликають білоруси», – звернулася Аїша Джанг до прихильників Amnesty International.

Глобальна кампанія солідарності Amnesty International з протестуючими в Білорусі #StandWithBelarus була запущена 27 січня 2021 року з публікації доповіді, що показує, як білоруська влада використовували систему правосуддя для покарання жертв тортур, а не злочинців. Організація регулярно випускає матеріали, в яких висвітлюється, яким переслідуванням піддаються різні шари білоруського суспільства. Активісти Amnesty International по всьому світу братимуть участь в різних акціях, щоб продемонструвати свою солідарність з мирними демонстрантами в Білорусі.