ВР планує врегулювати діяльність фінкомпаній та ломбардів

Верховна рада схвалила у першому читанні законопроект №5065 “Про фінансові послуги та фінансові компанії”.

За відповідне рішення проголосували 247 депутатів.

Документ вперше для небанківського сектору виділяє — нагляд за ринковою поведінкою та передбачає введення ризик-орієнтованого підходу до нагляду фінустанов залежно від розміру, значимості, складності бізнес-моделі та індивідуального рівня ризику фінансової установи.

Серед новацій законопроекту також:
▪Визначення двох типів послуг: фінансові послуги та супровідні послуги.

▪Принципово нові підходи до нагляду за роботою ломбардів та фінкомпаній, як- от: пропорційні пруденційні вимоги чи можливість застосування Національним банком коригувальних заходів, коли учасник нічого не порушив, але все одно регулятор бачить певні ризики та ін.

▪Новий підхід до ліцензування фінкомпаній та ломбардів тощо.

Закон встановлює єдині підходи до захисту прав споживачів.

Національний банк як регулятор фокусуватиметься на нагляді за ринковою поведінкою гравців фінансового сектору. Йдеться про прозоре ведення бізнесу, дотримання принципів доброчесності (fair play), добросовісну поведінку стосовно клієнтів, захист персональної інформації, розкриття повної інформації про послуги.

Передбачена низка послаблень з боку нацрегулятора для гравців ринку. Планується спростити вихід на ринок прозорих та добросовісних установ, а саме зникне двоетапна процедура доступу на ринок.

Кожна фінустанова отримуватиме лише одну ліцензію. Фінустанови зможуть вести іншу господарську діяльність, якщо це не загрожуватиме інтересам клієнтів. Також будуть розширені можливості залучати додаткове фінансування для власного розвитку.

Планується, що нагляд за фінустановами буде ризик-орієнтованим. До невеликих компаній та компаній, які не залучають кошти громадян, буде менше вимог та уваги з боку регулятора. Ті установи, які несуть більше ризиків для клієнтів, будуть під жорсткішим контролем.

У законі визначені такі особливості діяльності ломбардів: кредитування лише під заставу, порядок збереження заставного майна, обмеження обсягу вимог до позичальників вартістю застави.

Документ прописує й порядок ліцензування фінансових компаній та ломбардів, перелік відповідних документів, причини відмови у видачі ліцензії та наслідки такої відмови; порядок та підстави зміни обсягу ліцензії.

Передбачені вимоги до структури власності фінансових компаній та ломбардів, а також їх власників істотної участі, та порядок перевірки їх відповідності таким вимогам.

Встановлюються і загальні вимоги до керівників фінансової компанії або ломбарду, порядок їх погодження НБУ, вимоги до корпоративного управління та системи внутрішнього контролю фінансової компанії або ломбарду.