Ґітанас Науседа: Литва ніколи не визнає анексії Криму

Литва ніколи не визнає анексії Криму і працюватиме над тим, щоб припинити фактичну окупацію Сходу України.

На цьому у понеділок у польському Сеймі наголосив президент Литви Ґітанас Науседа. У Європі 21 століття немає місця для нових сфер впливу, які заперечували би суверенітет незалежних держав, додав він.

Виступаючи під час урочистого польсько-литовського засідання депутатів та сенаторів у 230-у річницю схвалення Конституції 3 травня, президент Науседа сказав, що Польща та Литва спільно стоять на варті історичної спадщини Речі Посполитої Обох Народів.

«Нашим обов’язком є гарантування, аби історично близькі народи України та Білорусі могли радіти плодам свободи, незалежності та демократії. У минулому вони належали до спільної родини європейських народів і я вірю, що так буде також у майбутньому», – сказав Науседа.

«Ми живемо у важкий період. Так як 230 років тому ми бачимо зростаючу на Сході військову силу, яка намагається заперечити наші цінності та загрожує нашому стилю життя», – сказав президент Литви.

Він звернув увагу, що сусідні народи, котрі прагнуть встановити демократичні відносини, продовжують боротися із жорстоким нехтуванням свободою.

«Мобілізація російських збройних сил на кордоні з Україною та військові дії на сході України незаконними, озброєними та підтриманими Москвою угрупованнями свідчать про зусилля, тиск та підбурювання до військової напруженості як важеля політичного впливу», – сказав Науседа.

«Я хотів би підкреслити, що Литва ніколи не визнає незаконну анексію Криму і буде працювати над тим, щоб припинити фактичну окупацію східної частини України. Що б не трапилось, ми не можемо дозволити Україні знову відійти в минуле», – сказав президент Литви.

Науседа заявив, що Росія також планує взяти під контроль Білорусь і зірвати «прагнення до свободи сміливих людей цієї країни».

«Ми цінуємо суверенітет Білорусі, і ми ніколи не погодимось, аби енергетичний сектор став геополітичною зброєю, яка перетворила Білорусь на заручницю політики Кремля», – підкреслив він.

«Наша власна безпека та процвітання залежать від нашої здатності створити сфери миру, демократії та процвітання у нашому сусідстві. Тому ми не можемо спокійно спостерігати повернення верховенства права сильнішого, ми не можемо ігнорувати спроби перекроювати кордони суверенних держав», – наголосив він.

Він підкреслив, що «в Європі 21 століття немає місця для нових сфер впливу, які б заперечували суверенітет незалежних держав». Він також наголосив, що потрібне чітке бачення Східного партнерства Європейського Союзу.

Президент Литви запевнив, що «пильнування відносин з Польщею є одним із пріоритетів зовнішньої політики Литви». «Дії президента Валдаса Адамкуса та покійного Лєха Качинського свідчать про те, що ми завжди будемо сильнішими разом», – сказав Науседа.

Він також зазначив, що Литва високо цінує внесок Польщі у реалізацію спільних інфраструктурних проектів, необхідних для Балтійського регіону.