Байден назвав нападки на журналістів загрозою демократичним країнам у всьому світі

Масштаби переслідувань і жорстокого поводження з журналістами продовжують зростати, ці нападки є загрозою демократичним країнам у всьому світі.

Про це йдеться в поширеній у понеділок Білим домом письмовій заяві президента США Джо Байдена з нагоди Всесвітнього дня свободи друку.

“В Інтернеті продовжують зростати [масштаби] жорстокого поводження і переслідувань журналістів, особливо жінок і представників етнічних меншин. Авторитарні правителі прагнуть підірвати вільну пресу, маніпулювати правдою або поширювати дезінформацію, навіть коли скорочується індустрія новин створює все більше “новинних пустель”, регіонів без місцевих ЗМІ, по всьому світу. Ці атаки не що інше, як загроза демократіям у всьому світі”, – підкреслив американський лідер, додавши, що журналісти “необхідні для функціонування демократії”.

“Сьогодні, у Всесвітній день свободи друку, ми відзначаємо нестримну хоробрість журналістів у всьому світі. Ми визнаємо ключову роль вільної преси в побудові процвітаючих, стійких і вільних суспільств. І ми зобов’язуємося захищати і сприяти вільним, незалежним і різноманітним ЗМІ в усьому світі”, – зазначив президент. Він закликав “протистояти загрозам вільним і незалежним ЗМІ, включаючи фізичну загрозу і довільні затримання”. Президент нагадав, що співробітники ЗМІ протягом пандемії “перебували на передових рубежах, щоб інформувати громадськість, піддаючи значній небезпеці власне здоров’я”.

3 травня щорічно відзначається Всесвітній день свободи друку (World Press Freedom Day). Він проголошений Генеральною Асамблеєю ООН 20 грудня 1993 року на знак визнання важливості дотримання принципів свободи слова, друку, незалежності, а також як данина пам’яті журналістам, загиблим при виконанні професійного обов’язку. Вибір дати пов’язаний з тим, що в цей день в 1991 році в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки підписали декларацію, в якій містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер.

В ході Всесвітнього дня свободи друку проводяться заходи в пам’ять про професійних працівників засобів масової інформації, загиблих при виконанні своїх обов’язків (за даними міжнародної правозахисної організації “Репортери без кордонів”, в 2020 році – 50 осіб). Також в цей день Громадські організації та журналістські об’єднання в багатьох країнах привертають увагу влади і громадськості до питань свободи слова в ЗМІ.