Прототип ракети Starship успішно приземлився після тестового польоту

Після чотирьох невдалих спроб прототип американського пілотованого космічного корабля Starship, що розробляється компанією SpaceX для місій на Місяць і Марс, успішно приземлився після скоєння тестового польоту.

Космічний апарат SN15 піднявся на висоту близько 10 км і через шість з половиною хвилин здійснив посадку на полігоні в районі Бока-Чіка на південному сході американського штату Техас.

“Штатна посадка Starship!” – написав в Twitter засновник SpaceX Ілон Маск.

Під час польоту апарат довжиною 50 метрів зробив відключення двигунів, аеродинамічнийгальмування, повторний запуск двигунів для повернення в вертикальне положення. Через короткий час після приземлення біля підніжжя ракети було видно полум’я, але коментатор SpaceX назвав це звичайним явищем. Вогонь швидко загасили. Метою випробувань була м’яка вертикальна посадка ракети.

Під час попереднього випробувального польоту прототипу Starship 30 березня непілотована ракета розбилася при посадці. На початку березня апарат вдалося посадити вертикально, але через кілька хвилин він вибухнув через витік метану, яка привела до спалаху одного з двигунів. При перших аналогічних випробуваннях в грудні і лютому прототипи Starship SN8 і SN9 вибухнули при приземленні після суборбітального польоту. У першому випадку причиною став низький тиск в паливному напірному баку для погашення швидкості одного з двигунів, у другому – один з двигунів не запустився для виконання завершального маневру перед посадкою.

Starship об’єднує в собі дві функції – другого ступеня, використовуваної для досягнення орбітальної швидкості при запуску із Землі, і багаторазового космічного апарату, здатного злітати, виконувати політ в космічному просторі і здійснювати керовану посадку на Землю, Місяць і Марс.

У перспективі цей корабель багаторазового використання планується запускати для виконання далеких космічних місій надважкою ракетою-носієм Super Heavy, оснащеної 28 потужними двигунами Raptor, яка здатна виводити на низьку навколоземну орбіту до 150 тонн корисного навантаження. У пілотованому варіанті він зможе брати на борт до 100 чоловік. У грудні 2020 року Ілон Маск заявив, що Strarship зможе доставити людей на Марс в 2026 році.