Всесвітній банк затвердив $ 200 млн кредиту Україні на модернізацію вузів

Рада виконавчих директорів Світового банку (СБ) затвердила проект вартістю $ 200 млн, спрямований на надання підтримки уряду України щодо поліпшення ефективності, якості і прозорості системи вищої освіти.

Про це повідомляє прес-служба СБ.

“Проект “Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів” сприятиме поліпшенню якості в сфері вищої освіти, підвищення рівня її відповідності потребам ринку праці, стійкості освітньої системи і безперервності навчального процесу в ситуації пандемії COVID-19″, – йдеться в прес-релізі.

Згідно з ним, в рамках проекту будуть фінансуватися проекти, спрямовані на:

– модернізацію вищих навчальних закладів (ВНЗ) і науково-дослідних лабораторій;
– цифрову інфраструктуру для організації навчання у вищих навчальних закладах для забезпечення безперервності навчального процесу за допомогою методів дистанційного навчання;

– підтримання стійкості системи та управління змінами в довгостроковій перспективі.

Ще одним завданням проекту є покращення рівня прозорості в освітньому секторі в Україні за допомогою модернізації Автоматизованої системи управління вищою освітою, введення Національного опитування студентів і Єдиної інформаційної системи з фінансування дослідницької діяльності вузів на конкурентній основі.

“У міру відновлення України після пандемії ми готові надати підтримку в забезпеченні кращого технічного і цифрового оснащення системи вищої освіти для організації навчального процесу, що зазнав зміни після COVID-19”, – зазначив регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Арупа Банерджі.

Зазначено, що проект “Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів” буде впроваджуватися протягом 5 років Міністерством освіти і науки України (МОН), яке буде відповідати за його загальну координацію.

При цьому в документах до проекту вказується, що мережа з 231 державного вузу (всього в Україні 327 вузів) занадто велика і неефективна з урахуванням скорочується населення і створює проблеми як для фінансової стійкості, так і для якості послуг. Близько 60% академічних вузів навчають менше 5000 студентів.

В Україні також понад 300 державних коледжів і технікумів, в яких в середньому навчаються близько 550 студентів. Більшість вузів і коледжів/технікумів (близько 75%) юридично підпорядковані МОН.

Всесвітній банк вказує, що уряд визначився з необхідністю створення стимулів для оптимізації величезної мережі вузів з використанням підходу “знизу-вгору”, і в останні роки їх кількість скоротилася на 25%, включаючи коледжі та технікуми, які були “фабриками дипломів”, але ще багато що належить зробити.

Зокрема, потрібна подальша агрегація університетів з диференціацією і диверсифікацією їх типів (таких як дослідні, професійні, викладацькі) і оптимізація їх географічної зони охоплення. Для того щоб ефективно провести такі заходи із залученням самих вузів, необхідні інституційні аудити для кожного з них.

СБ також відзначає низьку прозорість системи і поганий зворотний зв’язок: 85% молоді планують отримати вищу освіту, однак цей високий попит погано відбивається на інформації про доступні варіанти освіти і результати працевлаштування, залишаючи студентів і їх сім’ї в невіданні при прийнятті важливого рішення щодо переходу до вищого утворення.

Крім того, Світовий банк нагадує, що портфель його інвестиційних проектів в Україні зараз становить понад $ 3 млрд в рамках дев’яти проектів та Програми заради результатів і виросте приблизно до рівня $ 3,6 млрд уже протягом наступних двох місяців. Ці інвестиції спрямовані на підвищення якості основних державних послуг в інтересах всього населення: водопостачання, каналізація, централізоване теплопостачання, постачання електроенергії, енергоефективність, дороги, соціальний захист, охорона здоров’я, розвиток приватного сектора.

Всього з 1992 року банк виділив Україні в рамках приблизно 70 проектів і програм близько $ 13 млрд.