Зеленський і Блінкен обговорили Донбас та Крим

Президент України Володимир Зеленський на зустрічі обговорив з держсекретарем США Ентоні Блінкеном питання Донбасу, Криму, Північного потоку – 2 та інші.

Про це вони розповіли на прес-конференції за підсумками зустрічі.

“У цілому зустріч змістовна, і вважаємо, що це буде фундаментальний рік у відносинах між Україною і Сполученими Штатними”, – сказав Зеленський.

“Ми обговорили питання не тільки окупації наших територій і незаконну анексію Криму Російською Федерацією. Ми обговорили питання Північного потоку-2 – для нас також, для України, дуже чутливе питання. І я знаю, що в цьому питанні є різні позиції, і в Європі, на жаль, вони іноді не збігаються з позицією України. Але в цьому питанні ми єдині зі Сполученими Штатами”, – сказав Зеленський.

Президент подякував США за потужну санкційну політику у зв’язку з будівництвом газопроводу та збільшення військової та фінансової підтримки.

“Окремо ми проговорили фундаментальний формат підтримки. Ми говорили про питання альянсу і можливої двосторонньої дуже серйозної угоди. Але це питання майбутнього, зараз рано говорити про деталі”, – зазначив президент.

Також сторони обговорили безпеку в Чорноморському та Азовському регіонах.

“Тут ми бачимо спільні дії, і, я вважаю, є фундаментальна ідея – поки теж не буду говорити про це публічно. Треба, щоб всі сторони узгодили цю ідею і тоді ми все розповімо громадськості”, – додав Зеленський.

Зеленський запросив американського колегу Джо Байдена відвідати Україну в цьому році, але поки невідомо, в якому форматі може відбутися така зустріч.

“Так, я запросив президента США з офіційним візитом приїхати в Україну в цьому році. Я не знаю, в якому форматі може статися ця зустріч – це залежить від двох країн. Зараз запрошення президент США від нашої країни отримав. Я вірю, що ця зустріч буде, вона важлива для обох наших країн”, – сказав глава держави.

Своєю чергою Блінкен зазначив, що зараз американський лідер не здійснює ніяких міжнародних візитів через пандемію COVID-19. Але запевнив, що як тільки зможе, Джо Байден відвідає Україну.

“Я вдячний за запрошення відвідати Україну, яке я передам президенту Байдену, як тільки я повернуся… Ми знайдемо відповідний час, щоб приїхати в Україну. Президент уже чотири місяці в офісі, але найближчим часом можливо він зможе з візитом виїжджати зі країни і повернеться в Україну, коли зможе”, – заявив держсекретар.

Блінкен заявив, що російські війська відвели від кордонів України, але тільки частково. Штати підкреслили підтримку України.

Держсекретар США закликав РФ припинити агресію стосовно України.

“Сили РФ були відведені від кордону України, але деякі залишаються. Ми спостерігаємо за ситуацією дуже ретельно. Є жертви на контактній лінії, також кібератаки. Все це відбувається кожен день. Ми проти дій РФ по дестабілізації в Україні”, – підкреслив Блінкен.

Своєю чергою Зеленський підкреслив, що з окупованого Криму пішло лише 3,5 тисячі російських військових. Тому загроза з окупованих територій і з боку кордонів залишається.

“Поки ніде більше зменшення ми не бачимо. Ми вважаємо, що це зниження повільне. Тому, ймовірно, загроза може бути. Ніхто не хоче сюрпризів”, – сказав український лідер.

Разом з тим він заявив про зменшення кількості снайперських пострілів на сході України.

Держсекретар США наголосив на необхідності боротьби з корупцією у нашій країні. За його словами, це питання є одним з найважливіших для українського народу.

Сторони обговорили питання реформування інститутів в Україні.

За словами Блінкена, є багато різних інтересів, які виступають проти зусиль України з реформування та боротьби з корупцією.

“До них відносяться зовнішні сили, такі як Росія, і внутрішні сили, такі як олігархи і потужні особистості, які переслідують власні вузькі інтереси нелегітимними засобами за рахунок народу України. І тому боротьба з корупцією є одним з найважливіших питань для українського народу і вирішальним для поліпшення його життя “, – заявив держсекретар США.