Адміністрація Трампа таємно отримувала записи журналістів

Міністерство юстиції в період президентства Дональда Трампа таємно вилучило записи телефонних розмов трьох кореспондентів «Вашингтон пост», які висвітлювали федеральне розслідування можливих зв’язків між Росією і президентською кампанією Дональда Трампа в 2016 році.

Про це повідомила The Washington Post.

Розкриття такої інформації веде до нового зіткнення між федеральним урядом і новинними організаціями і захисниками свободи преси, які розглядають вилучення записів і особистих даних репортерів як вторгнення в діяльність зі збору новин, захищену Конституцією США. За останнє десятиліття, подібні дії відбувалися рідко, включаючи вилучення телефонних розмов репортерів і редакторів Associated Press в 2012 році.

У нинішній заяві, опублікованій газетою, Кемерон Барр, виконуючий обов’язки відповідального редактора «Вашингтон пост», повідомив: «Ми глибоко стурбовані таким використанням державної влади для отримання доступу до повідомлень журналістів. Міністерство юстиції має негайно роз’яснити причини цього вторгнення з діяльність репортерів, що виконують свою роботу, – діяльність, захищена Першою поправкою».

Передбачається, що ця дія була спрямована на виявлення джерел репортерів в статтях про національну безпеку, опублікованих в перші місяці правління Трампа, оскільки федеральні слідчі ретельно перевіряли дані, які могли вплинути на результати американських виборів.

Вилучення даних було схвалено керівництвом Міністерства юстиції в минулому році. Кореспонденти Еллен Накашіма, Грег Міллер і Адам Ентус, які з того часу покинули видання «Вашингтон пост», були повідомлені в листах від 3 травня про те, що Міністерство юстиції отримало дані їхніх домашніх адрес, номерів мобільних телефонів та місця роботи.

За інформацією видання, дані охоплювали період з 15 квітня по 31 липня 2017 року. Керівні принципи Міністерства юстиції з розслідування витоків в ЗМІ наказують, що такі дії повинні здійснюватися лише тоді, коли інші способи отримання інформації вичерпані, і що порушені розслідуванням репортери повинні бути повідомлені, якщо не буде встановлено, що це може перешкоджати розслідуванню чи зашкодить інтересам національної безпеки.

«Хоча це й рідкість, мін’юст слід встановленим процедурам в рамках своєї політики щодо ЗМІ при пошуку правових методів для отримання записів телефонних розмов і записів електронної пошти без змісту від представників ЗМІ в рамках кримінального розслідування несанкціонованого розкриття секретної інформації», – повідомив в офіційній заяві представник Міністерства юстиції США Марк Раймонд.

«Цілями цих розслідувань не є співробітники ЗМІ, а, скоріше, ті, хто має доступ до інформації з питань національної безпеки, хто надав її ЗМІ і, таким чином, не забезпечив захист такої інформації, як того вимагає закон», – додав він.

Брюс Браун, виконавчий директор Комітету репортерів за свободу преси, сказав, що подібні дії уряду «викликають серйозні побоювання з приводу Першої поправки».

«Абсолютно необхідно, щоб нове керівництво Міністерства юстиції пояснило, коли саме прокуратура вилучила ці записи, чому воно тільки зараз повідомило «Вашингтон пост» і на якій підставі Міністерство юстиції вирішило відмовитися від презумпції попереднього повідомлення (порушених журналістів) у відповідності зі своїми власними керівними принципами, коли розслідування очевидно включає в себе звітність за останні три роки», – йдеться в заяві Брауна.

За повідомленням видання «Вашингтон пост», уряд також заявило, що отримало розпорядження суду передати дані електронної пошти репортерів, в яких було б вказано, кому і коли вони відправляли електронні листи, однак уряд не вилучив такі дані.

«Вашингтон пост» повідомила, що Міністерство юстиції, зокрема, не вказує статей, про які йде мова. Але період часу включає публікації, в яких з посиланнями на розвідувальні дані, вказується, що Джефф Сешнс, в той час генеральний прокурор Трампа, раніше, в ході передвиборної кампанії Трампа, обговорював передвиборчу тему з тодішнім послом Росії в США Сергієм Кисляком.

Ще в 2015 році Міністерство юстиції під керівництвом колишнього генерального прокурора Еріка Холдера оголосило про перегляд правил отримання записів від ЗМІ під час розслідувань кримінальних витоків, виключивши формулювання, які, на думку новинних організацій, були двозначними, і вимагаючи додаткових рівнів перевірки, перш ніж можна буде викликати журналіста до суду.

Оновлена ​​політика стала відповіддю на обурення новинних організацій з приводу тактики адміністрації Обами, яку преса вважає надмірно агресивною і ворожою по відношенню до збору новин.

Джефф Сешнс, наступник Холдера, оголосив у 2017 році про відновлення боротьби з витоками інформації про національну безпеку в ЗМІ.