У Німеччині віртуально нагородили лауреатів премії імені Льва Копелева

У Німеччині в неділю, 16 травня, пройшла віртуальна церемонія вручення премії імені Льва Копелева за мир і права людини за 2020 і 2021 роках.

У 2021 року лауреатами стали лідери білоруської опозиції Світлана Тіхановська, Марія Колесникова і Вероніка Цепкало, а в 2020 р. – російський медіа-ресурс “ОВС-Інфо” і російський історик Юрій Дмитрієв. Через пандемії коронавіруса премії вручалися в режимі онлайн через два роки.

Прем’єр-міністр федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія, кандидат у канцлери ФРН Армін Лашет (Armin Laschet), виступаючи з урочистою промовою на церемонії, зазначив, що Тіхановська, Колесникова і Цепкало “своєю рішучістю і мужністю запустили демократичний рух, що охопив всю Білорусь”. Медіа-ресурс “ОВС-Інфо”, за словами Лашета, сприяє в незліченних випадках розслідування в Росії затримань через політичні причини, а Юрій Дмитрієв – своєю роботою “закладає важливий фундамент в демократичний розвиток своєї країни”.

“Діяльність Льва Копелева може стати прикладом, коли мова йде про сьогоднішні відносини Німеччини і Росії. Для мене цей приклад означає непохитність і вірність принципам при дотриманні цінностей і правил та одночасно – безперервні зусилля в ім’я діалогу та мирного співіснування”, – заявив Армін Лашет.

Світлана Тіхановська, яка проживає в даний час у Литві, підключилася до відеоконференції і закликала Європу взяти на себе роль посередника і змусити уряд в Білорусі сісти за стіл переговорів. Вероніка Цепкало в заздалегідь записаному відеозверненні присвятила присуджену їй премію всім білорусам і особливо білоруським жінкам, які борються за демократичні права в Білорусі і у тому числі інші все ще перебувають в білоруських тюрмах, таким як Марія Колесникова. Від імені Колесникової з вдячною промовою виступила її сестра Тетяна Хомич.

Засновники “ОВС-Інфо” журналіст Григорій Охотин і програміст Данило Бейлінсон в заздалегідь записаному відеопосланні повідомили, що вони сприймають себе містком між активістами і ЗМІ і своєю роботою бажають дати поштовх розвитку громадянського суспільства. Вони назвали присудження премії імені Льва Копелева великою честю для всієї їхньої команди, тисяч волонтерів і десятків тисяч прихильників і спонсорів.

За історика Юрія Дмитрієва, що знаходиться в даний час у в’язниці, подяки слово вимовила на відеозаписі його дочка Катаріна Клодт.

Всі лауреати премії ім. Льва Копелева є продовжувачами традицій гуманіста і письменника Льва Копелева, який помер в 1997 році і провів останні роки життя в Кельні після того, як в 1981 році радянська влада позбавили його радянського громадянства.

Лауреатами премії ставали, в числі інших, російський соціолог з “Левада-центру” Лев Гудков, організація HALO Trust, суспільство “Меморіал”, редакція “Нової газети”, сирійські лікарі Аммар Закарія і Абдулкадер Абдулрахім, співачка і активістка Майдану Руслана Лижичко та Дрезденська ініціатива з порятунку біженців в Середземному морі “Місія Lifeline”.

Громадська організація Форум Льва Копелева була заснована після смерті Копелева його численними друзями і соратниками в 1998 році в Кельні під керівництвом Фріца Пляйтген (Fritz Pleitgen). Метою організації є продовження боротьби Льва Копелева за гуманність, мир і права людини на основі принципу “від людини до людини, від народу до народу”.