НАТО підтвердив обіцянку прийняти Україну через ПДЧ

На саміті НАТО в Брюсселі в понеділок, 14 червня, прийняли комюніке, в якому підтвердили обіцянку надати Україні План дій щодо членства в Альянсі, який обіцяли в 2008 році.

“Ми підтримуємо рішення, яке було прийняте на Бухарестському саміті, що Україна стане членом Альянсу із Планом дій щодо членства як невилучною частиною процесу; ми підтверджуємо всі елементи цього рішення, а також подальші рішення, включно з тим, що кожного партнера буде оцінено по достоїнству. Ми твердо підтримуємо право України визначати своє майбутнє та свій зовнішньополітичний курс без втручання ззовні. Щорічні національні програми в рамках Комісії НАТО-Україна будуть і далі механізмом, за допомогою якого Україна просуватиме реформи, що пов’язані з її прагненням набути членство в НАТО. Україні треба повністю скористатися всіма інструментами, які доступні в рамках Комісії Україна-НАТО, щоб досягти своєї мети на впровадження принципів і стандартів НАТО”, – сказано в декларації.

Члени НАТО вважають, що “успіх у впровадженні широких і незворотних реформ, зокрема боротьба з корупцією, просування інклюзивного політичного процесу, реформи з децентралізації, що базуються на демократичних цінностях, повазі до прав людини, меншин і верховенстві права, буде вирішальним, що закладе основу для процвітаючої та мирної України. Особливо важливі подальші реформи у сфері безпеки, зокрема реформа Служби безпеки України”.

“Ми вітаємо значні реформи, які вже були проведені, і настійно рекомендуємо досягати подальшого прогресу у відповідності до міжнародних зобов’язань і обов’язків України”, – сказано в документі.

НАТО запевнило, що й далі надаватиме практичну підтримку для реформування сектору оборони і безпеки України, зокрема через Комплексний пакет допомоги.
“Ми й далі підтримуватимемо зусилля України, які спрямовані на зміцнення її стійкості гібридним загрозам, зокрема збільшення інтенсивності в рамках платформи Україна-НАТО із протидії гібридній війні”, – сказано в декларації.

Союзники також привітали співпрацю України і НАТО у сфері безпеки в Чорноморському регіоні.

“Статус партнера з розширеними можливостями, який було надано торік, дає подальший імпульс для нашої вже амбітної співпраці і просуватиме вперед подальшу взаємосумісність, даватиме більше навчань, занять і обміну інформацією. Співпраця у військовій сфері й ініціатива розбудовувати можливості України і НАТО, йдеться про Литовсько-польсько-українську бригаду, і далі зміцнюватимуть ці зусилля. Ми високо цінуємо внесок України в операції союзників, сили реагування НАТО і навчання”, – йдеться в документі.

Крім того, Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг висловився щодо позиції Росії з приводу євроатлантичної інтеграції України.

“Кожна країна має право вибору шляху. Сигнал такий: Україна і 30 країн НАТО приймають рішення, коли Україна стане членом НАТО. Росія не має тут права голосу”, – заявив генсек Альянсу.

Він додав, що багато країн готові надати Україні двосторонню допомогу зі вступом до НАТО.

“У заяві за підсумками зустрічі у верхах ми закріпили, що двері НАТО відкриті для України. Рішення прийняте на Бухарестській зустрічі в 2008-му році залишається в силі. Ми активізуємо нашу діяльність для того, щоб допомогти Україні. Ми надамо допомогу в проведенні реформ для просування по шляху інтеграції”, – підкреслив генсек НАТО.

Нагадаємо, раніше президент України Володимир Зеленський в день саміту НАТО заявив, що Київ зробив все для отримання Плану дій щодо членства (ПДЧ) в альянсі.

Він також додав, що хоче почути чітке “так” або “ні” від президента США Джо Байдена щодо ПДЧ.