ВР прийняла реформу прокуратури та спростила відбір на посади прокурорів

Верховна рада схвалила в другому читанні законопроект №5157 для внесення змін у реформу прокуратури.

За відповідний законопроект проголосували 293 депутати.

Проект закону вводить обов’язковість атестації для вступу на посаду прокурора в Офісі генерального прокурора, обласній чи окружній прокуратурі, в тому числі в разі відновлення на посадах за рішеннями судів.

Документ пропонує можливість завершення розпочатих до 1 вересня 2021 року процедур відбору та дисциплінарного провадження.

У законі прописана сталість дії кадрових комісій ОГП, обласних прокуратур, які забезпечують проведення атестації прокурорів. Створення, визначення періоду та порядку роботи таких комісій здійснює генпрокурор.

Відновлюється дія положень закону “Про прокуратуру” в частині формування складу органу, що здійснює дисциплінарне провадження. Генпрокурору дають право приймати рішення про скликання всеукраїнської конференції прокурорів.

Крім того, депутати прийняли за основу відповідний законопроект №5158.

За відповідне рішення проголосували 276 нардепів.

Закон скасовує вимогу до кандидатів на посаду прокурора обов’язково мати дворічний стаж роботи в галузі права. Їм дозволяють за бажанням стажуватися у прокуратурі, щоб отримати стаж для призначення на посаду прокурора окружної прокуратури.

Очікується, що це допоможе знизити навантаження на інших прокурорів окружної прокуратури, адже можна буде перевести на стажистів нескладні кримінальні провадження та інші незначні справи.

Передбачене формування посад прокурорів-стажистів за рахунок вакантних або тимчасово вакантних посад прокурорів окружних прокуратур. Виплата зарплати таким стажистам буде відбуватися за рахунок економії фонду зарплати, тому додаткових витрат бюджетних коштів не буде.

Документ вносить зміни в спецпідготовку прокурорів. Термін підготовки хочуть скоротити. Вона включатиме дві стадії. Первинна – вивчення основ організації роботи в прокуратурі і правил прокурорської етики в тренінговому центрі прокурорів. Вторинна – це стажування на посаді прокурора-стажиста.

Кандидата на посаду прокурора-стажиста призначатимуть на конкурсній основі відповідно до отриманого на кваліфікаційному іспиті рейтингу.

Закон чітко визначає коло повноважень прокурора-стажиста. Він не може працювати на посаді старшого прокурора групи прокурорів, виконувати процесуальне керівництво у кримінальному провадженні про тяжкі та особливо тяжкі злочини, виконувати роботу в Офісі генпрокурора, облпрокуратурах.