У Женеві завершилися переговори президентів Байдена та Путіна

На віллі Ла Гранж у Женеві в середу, 16 червня, відбулися переговори між президентом США Джозефом Байденом і його російським колегою Володимиром Путіним.

У зустрічі брали участь держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен і міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров.

Перший раунд саміту – у вузькому форматі – тривав на півгодини більше запланованих протоколом 1 години 15 хвилин. Потім відбувся другий раунд в розширеному складі: в ньому, крім лідерів двох країн і глав зовнішньополітичних відомств, взяли участь і інші члени делегацій.

На початку зустрічі, спілкування Байдена та Путіна з пресою зірвала штовханина між американськими та російськими журналістами.

Коли репортери увійшли в кімнату зустрічі Байдена і Путіна, одні почали блокували камери іншим, деякі журналісти почали голосно спілкувались між собою в час, коли президенти вже робили свої заяви. Це призвело до напруги між журналістами зі США та Росії.

Охоронці російського президента кричали та виштовхувати американських журналістів із кімнати, де перебували президенти.

Щонайменше два журналіста зі США, яким вдалось потрапити в кімнату зустрічі президентів, розповіли потім, що охоронці російського президента накинули на них свій одяг і випихали з кімнати.

У відповідь на це представники Білого дому та преса “кричали, щоб російські охоронці їх не торкали”.

Російський президент Володимир Путін відповів на питання журналістів після зустрічі з президентом США Джо Байденом, яка відбулася в середу в Женеві.

За словами російського лідера, переговори були конструктивними і проходили без ворожості.

Кібербезпека

«Загальна оцінка – не було ніякої ворожості. Зустріч проходила в принциповому ключі. Багато оцінок розходяться, але було бажання зрозуміти один одного і шукати шляхи зближення позицій. Конструктивна розмова», – заявив Путін.

У числі порушених тем в ході зустрічі, він назвав стратегічну стабільність, кібербезпеку, регіональні конфлікти, ситуацію в Україні, торгові відносини, співробітництво в Арктиці.

Путін також повідомив, що сторони домовилися почати консультації з питань стратегічної стабільності. Він також допустив можливість знайти компроміси.

Путін також повідомив, що сторони домовилися почати консультації з питань кібербезпеки. При цьому президент РФ заявив, що у відповідь на запити американської сторони про кібератаки, Росія надала Сполученим Штатам велику інформацію, а Москва не отримала від Вашингтона ніякої відповіді на свої запити.

Він додав, що Росія не входить в число головних джерел кібератак і що більшість кібератак у світі виходять з території США. Москві відомо, що кібератаки проти Росії виходять з території США, стверджував президент РФ.

Путін також сказав, що Росії відомо про кібератаку на компанію Colonial Pipeline в США, однак російська влада не мають до неї ніякого відношення.

За словами Путіна, сторони мають намір в майбутньому повернути посла США в РФ і російського посла в США в Москву і Вашингтон, відповідно, але не сказав, коли саме це станеться.

«Ми домовилися про те, що це питання вирішене, вони повертаються до місця своєї служби постійною. Коли конкретно – завтра, післязавтра – це питання суто технічного характеру », – заявив він.

Війна на Донбасі

Також Путін розповів про тему України під час переговорів з Байденом. Він вважає, що пропозиції України щодо модернізації мінських угод суперечать їм. Росія не готова йти на поступки в питанні черговості виконання пунктів цих домовленостей.

За його словами, в листопаді 2020 року українська делегація представила свої міркування про те, як реалізувати мінські угоди.

“Це (мінські угоди, – ред.) не секретний документ. Там написано, що перш за все потрібно представити пропозиції з приводу політичної інтеграції Донбасу до української правової системи та Конституціх. Для цього треба внести зміни до самої Конституції, там так написано. І друге – кордон між РФ і Україною, донбаська лінія починає займатися прикордонними військами України на наступний день після проведення виборів – це стаття 9”, – зазначив Путін.

Замість цього, як підкреслив він, Україна запропонувала першим кроком повернути свої Збройні сили до місць постійної дислокації.

“Що це означає? Це означає, що війська України мають зайти на Донбас. Друге – вони запропонували закрити кордон між Росією і Україною, і третє – вибори провести через три місяці після цих двох кроків. Не треба бути ніяким юристом, не треба мати спеціальну освіту, щоб розуміти, що це нічого спільного не має з мінськими угодами, це повністю мінським угодам суперечить”, – додав Путін.

Анексія Криму

Путін, коментуючи непередбачуваність політики Москви, назвав захоплення українського Криму в 2014 році “адекватною реакцією” на загрози.

“Якщо ви візьмете ситуацію, пов’язану з Україною і Кримом – від цього всі танцюють, правда? А що стабільного в тому, що (США, – ред.) підтримали державний переворот в Україні, коли колишній президент Янукович погодився з усіма вимогами опозиції. Він готовий був по суті відійти від влади і через три місяці оголосити вибори. Ні, треба було здійснити кривавий переворот, який призвів до відомих наслідків – південний схід і Крим. І ви вважаєте, що ми поводимося непередбачувано?”,- зазначив Путін.

На його думку, Росія поводиться абсолютно “адекватно до виникаючих загроз”.

Тези російської пропаганди

Путін ще раз пригадав тези російської пропаганди, і назвав Євромайдан в Україні “держпереворотом”. Він вважає, що президент-втікач Віктор Янукович нібито був “готовий піти від влади”.

“А що стабільного (в поведінці США – ред.) в тому, що підтримали державний переворот в Україні?”- сказав Путін у відповідь на питання журналіста Бі-бі-сі про готовність до передбачуваних відносин з США, до яких прагнуть в Білому домі.

Путін заявив, що Янукович погодився з вимогами опозиції про проведення президентських виборів і нібито “був готовий, по суті, піти від влади”.

У свою чергу Президент США Джо Байден повідомив, що заявив Путіну, що американська повістка не спрямована проти Росії.

“Я сказав президенту Путіну, що моя повістка не спрямована проти Росії. Вона спрямована для американського народу. Боротьба з пандемією, відновлення нашої економіки, відновлення відносин по всьому світу з нашими союзниками і друзями і захист американського народу. Це моя відповідальність як президента”, – сказав Байден на прес-конференції.

Кіберзагрози.

За словами Байдена, він передав Путіну список з 16 сфер критичної інфраструктури, які не повинні піддаватися кібератакам, від енергетики, до систем водопостачання.

“Ми провели досить багато часу в обговоренні кіберпростору і кібербезпеки. Я говорив про те, що частина критично важливої інфраструктури повинна бути за межами атак, в тому числі кібератак. Я дав йому (Путіну) список з 16 організацій, які є в США частиною критично важливої інфраструктури”, – сказав Байден.

Сирія та Афганістан.

Також за словами Байдена, обговорювалися питання гуманітарної допомоги жителям Сирії, іранську ядерну програму, демілітаризацію Арктики, боротьбу з тероризмом в Афганістані.

“Росія не може диктувати, що відбувається в світі”, – додав Байден.

Україна

Американський лідер заявив, що сторони обговорили мінські домовленості.

“Я передав непорушну прихильність США до суверенітету України, ми обговорили мінські домовленості. Він (Путін, – ред.) не заперечував мені, але звичайно відмінності були”, – зазначив Байден.

Байден додав, що виклав Путіну бачення практичної роботи, яку можуть здійснити дві країни.

Білорусь

Байден заявив, що на зустрічі з російським лідером Володимиром Путіним в Женеві обговорив Білорусію.

“Я поділився нашими стурбованість про Білорусію”, – сказав Байден на прес-конференції.

За словами американського лідера, Путін не сперечався з тим, що сталося, а сказав, що є різні погляди на те, що потрібно з цим робити.

Навальний

Джо Байден вважає, що наслідки можливої смерті Олексія Навального в тюрмі були б катастрофічними для Росії на світовій арені.

“Я ясно дав зрозуміти президенту Росії Володимиру Путіну, що вважаю, що наслідки такого сценарію будуть катастрофічними для Росії”, – сказав Байден.

Холодна війна

Президент США Джо Байден заявив, що російський лідер Володимир Путін, на його думку, не прагне до нової холодної війни з США.

“Я не думаю, що він прагне до холодної війни зі Сполученими Штатами”, – сказав він.

За словами Байдена, під час переговорів він заявив Путіну, що “нова холодна війна”, як він сам вважає, “очевидним чином не в інтересах жодної зі сторін”.

Також президенти США і Росії за підсумками зустрічі в Женеві прийняли спільну заяву щодо стратегічної стабільності.

“Росія і США демонстрували навіть в періоди напруженості, що вони здатні домагатися прогресу в реалізації спільних цілей щодо забезпечення передбачуваності в стратегічній сфері, зниження ризиків збройних конфліктів і загрози ядерної війни”, – наголошується в документі.

Як позитивний приклад в заяві наводиться продовження Договору про стратегічні наступальні озброєння (ДСНВ). “Це є свідченням нашої відданості контролю над ядерними озброєннями”, – зазначено в документі.

“Сьогодні ми підтверджуємо відданість принципу, згідно з яким в ядерній війні не може бути переможців і вона ніколи не повинна бути розв’язана”, – підкреслюється в заяві.

Для досягнення цих цілей США і Росія домовилися запустити двосторонній діалог з цієї проблеми. “За допомогою такого діалогу ми прагнемо закласти основу майбутнього контролю над озброєннями і заходів щодо зниження ризиків”, – резюмували лідери.