Спецпредставниця ОБСЄ заявляє про перешкоджання роботі СММ на Донбасі

Спеціальна представниця чинного голови ОБСЄ в Україні та в Тристоронній контактній групі (ТКГ) Гайді Ґрау заявила, що погіршення ситуації з безпекою на Донбасі не дає змоги Спеціальній моніторинговій місії (СММ) ОБСЄ ефективно виконувати свій мандат, повідомляє відділ зв’язків зі ЗМІ секретаріату ОБСЄ у четвер, 24 червня.

За словами Ґрау, упродовж останніх тижнів СММ ОБСЄ спостерігала погіршення безпекової ситуації на ділянках розведення сил і засобів. Також місія продовжує фіксувати використання важких озброєнь, розміщених у порушення лінії відведення.

“Крім того, досі є систематичні обмеження та перешкоджання вільному пересуванню СММ ОБСЄ, а також атаки на її безпілотні літальні апарати. Це не дає змоги СММ ефективно виконувати свій мандат”, – заявила Ґрау за підсумками чергової зустрічі ТКГ у форматі відеоконференції на рівні глав делегацій, що відбулася 23 червня.

Що обговорювали в ТКГ 23 червня
Гайді Ґрау також повідомила, які теми обговорювали на черговому засіданні ТКГ. За її словами, у центрі уваги робочої групи з питань безпеки, а також ТКГ на рівні глав делегацій були порушення режиму припинення вогню. “На жаль, конкретних заходів, які могли б покращити ситуацію з безпекою, погодити не вдалося”, – зазначила Ґрау.

Так само не увінчалася успіхом спроба просунутися в обговоренні питання розмінування та розробки спільного документа про механізм координації та перевірки безпекової ситуації.

У роботі політичної групи досить давно не вдається знайти конструктивний підхід і виконати доручення ТКГ щодо розробки плану дій виконання мінських угод, констатувала Ґрау.

Тим часом учасники гуманітарної робочої групи детально обговорили обмін утримуваними особами та відкриття нових пунктів пропуску в районі Золотого і Щастя Луганської області, поінформувала спецпредставниця голови ОБСЄ.

А обговорення в економічній робочій групі зосередилися на водопостачанні, пенсійних виплатах, правах власності та екології, зокрема, на можливому створенні експертної групи щодо затоплених шахт. У цьому контексті учасники узгодили декілька важливих процедурних питань, зазначила Грау.

Морель та Фріш залишають ТКГ
Вона також повідомила про завершення роботи в ТКГ П’єра Мореля та Тоні Фріша (Toni Frisch), які були координаторами груп з політичних та гуманітарних відповідно. “Упродовж шести років їхній дипломатичний досвід, наполегливість та творча енергія були вирішальними в пошуку прогресу з ключових аспектів мінських домовленостей”, – зауважила Ґрау, подякувавши дипломатам за роботу.