Словенія закликала ЄС розблокувати переговори щодо вступу Північної Македонії в альянс

Євросоюз повинен дати Албанії та Північній Македонії можливість просунутися в напрямку переговорів про членство в ЄС до жовтня нинішнього року, тобто до початку організованого Словенією саміту Євросоюзу.

Про це заявив у вівторок глава уряду Словенії, в даний час займає належне голові місце в ЄС.

Незважаючи на те, що і Албанія, і Північна Македонія отримали офіційне схвалення на проведення таких переговорів, просування Північної Македонії в цьому напрямку заблокувала Болгарія, посилаючись на дискусію про спільність македонської та болгарської мови. При цьому ЄС пов’язує статус Албанії зі статусом Північної Македонії.

«Ми знаємо, що Євросоюз робить великі кроки вперед, коли зосереджується на чомусь», – заявив прем’єр-міністр Словенії Янез Янша на прес-конференції.

«Албанія і Північна Македонія зможуть просунутися вперед – до наступного саміту в жовтні – якщо ми зосередимося на цьому, – пояснив Янша, виступаючи в Європарламенті.

Саміт «ЄС – Західні Балкани» повинен початися в Словенії шостого жовтня. Очікується, що представники Євросоюзу проведуть – за зачиненими дверима – перше обговорення із зазначеного питання.

Європейські країни дотримуються різних думок з проблеми розширення ЄС.

Деякі з них закликають не поспішати з прийомом до ЄС нових держав, посилаючись на корупцію в Румунії і Болгарії, які стали членами Євросоюзу в 2007 році.

У цьому контексті йдеться і про корупцію в Албанії, поки не справляється з проблемою боротьби з відмиванням грошей.

У понеділок канцлер Німеччини Ангела Меркель провела нараду лідерів балканських держав і ЄС, прагнучи надати нового імпульсу процесу розширення блоку.

«В Європі існує дилема: має розширення ЄС стратегічне значення чи ні. Моя думка полягає в тому, що має», – сказав глава уряду Словенії. Він нагадав, що Євросоюз зменшився після виходу Великобританії і що ЄС не діє в ситуації, коли Росія прагне перешкодити Грузії і Україні вступити до його лав.

Болгарія заявляє, що Північна Македонія не може приєднатися до ЄС до тих пір, поки не погодиться з твердженням (болгарської сторони), що македонський мова – не самостійна мова, а діалект болгарської.