Суд ЄС підтримав обмеження потужності газопроводу OPAL на 50% на вимогу Польщі

Європейський суд постановив, що трубопровід Opal повинен відповідати правилам енергетики ЄС.

Суд, зокрема, погодився з Варшавою і скасував рішення Єврокомісії, що дозволяє російському “Газпрому” в більшій мірі використовувати потужність газопроводу.

“Законність будь-якої дії інституцій ЄС, які підпадають під сферу його енергетичної політики, повинна оцінюватися у світлі принципу енергетичної солідарності”, – постановив Суд ЄС.

Як уточнив у своєму Twitter журналіст “Радіо Свобода” Рікард Йозвяк, це рішення – “велика перемога для Польщі, України, Литви, Латвії та Естонії проти Німеччини і Європейської комісії”.

“Європейський суд постановив, що трубопровід OPAL повинен відповідати правилам ЄС у сфері енергетики та що ніяких винятків не може бути надано для “Північного потоку”, – зазначив він.

Газопровід OPAL потужністю 36 млрд кубометрів газу на рік був побудований в серпні 2011 року. Він пов’язав “Північний потік” з європейською ГТС. У грудні 2016 року Польща оскаржила в суді Євросоюзу рішення Єврокомісії про доступ російського” Газпрому ” до газопроводу OPAL. До позову також приєдналися уряди Литви і Латвії, НАК “Нафтогаз України” і польський нафтогазовий оператор PGNiG.

У вересні 2019 року Суд ЄС скасував рішення Єврокомісії 2016 року, що дозволяло ширше використання пропускної здатності трубопроводу OPAL російським “Газпромом”.

Польський уряд стверджував, що повне використання пропускної здатності газопроводу “Північний потік” дозволить “Газпрому” перенаправити додаткові обсяги газу на ринок ЄС, що ставить під загрозу енергетичну безпеку ЄС, в тому числі Польщі.

У листопаді 2019 року Німеччина оскаржила рішення суду ЄС щодо газопроводу OPAL, внутрішнього газопроводу системи “Північний потік”.