У Молдові завершили слідство у справі Чауса

Розслідування справи стосовно “викрадення” українського екссудді Миколи Чауса в Молдові завершено.

Про це повідомив генеральний прокурор країни Александр Стояногло, передає “Блокнот Молдова”.

За його словами, молдовські слідчі органи чекають відповіді від України. У сусідній же країні з цього питання мовчать вже третій місяць.

“Ми ідентифікували людей також зі спецструктур в Україні. В основному ми завершили розслідування тут, в Республіці Молдова. Ми відправили кілька запитів в Україну і чекаємо відповідей. Наше завдання – ідентифікувати людей, які приїхали з України і проводили відповідні операції тут, в Республіці Молдова”, – зазначив Стояногло.

Чаус – колишній суддя Дніпровського райсуду Києва. 9 серпня 2016 року в Україні його впіймали на хабарі в $150 тис. За даними української преси, він обіцяв ухвалити “потрібне рішення” у справі про торгівлю наркотиками.

Отримані гроші суддя закопував на своєму городі в літрових банках.

Заарештувати Чауса відразу не змогли – не було дозволу Верховної Ради. Доки отримували дозвіл, суддя втік із країни. Він прилетів до Кишинева приватним літаком нелегально, а наприкінці 2016 р. здався поліції. У Молдові Чаус подав заяву про надання йому політичного притулку. Президент відхилив його прохання, після чого адвокати Чауса намагалися оскаржити рішення в судах. Розгляд тривав понад два роки. У середині березня 2021 року колегія цивільних, комерційних і адміністративних спорів Вищої судової палати відмовила Чаусу в наданні політичного притулку в Молдові. Рішення є остаточним та оскарженню не підлягає.

В Україні йому загрожує позбавлення волі терміном від 8 до 12 років.

Пізніше з’явилася інформація про його викрадення. Міністр внутрішніх справ Молдови Павел Войку заявив, що поліція вживає всіх заходів для розшуку й затримання причетних до викрадення українського судді. Низка молдовських ЗМІ пише, що викраденого суддю Чауса відвезли в Румунію, а в українських ЗМІ з’явилися версії, що Чауса викрали співробітники Головного управління розвідки, щоб дискредитувати свідка у справі “вагнергейт”.

8 травня Служба безпеки України повідомила, що розслідує кримінальне провадження за фактом викрадення Чауса в Молдові й незаконного переправлення його через кордон.