США на екстрадицію Фірташа – Кент

Сполучені Штати чекають остаточного рішення австрійського суду в резонансній справі про екстрадицію українського бізнесмена Дмитра Фірташа.

Про це розповів тимчасовий повірений у справах США в Україні Джордж Кент, повідомляє Радіо Свобода.

“Ми почали цей процес, на жаль, більш ніж сім років тому. І до цього дня ми чекаємо. Кожна людина в Австрії має право на апеляцію. Чекаємо остаточного рішення судової системи Австрії”, – сказав Кент.

Нагадаємо, в червні президент Володимир Зеленський ввів санкції проти бізнесменів Дмитра Фірташа і Павла Фукса. Всього за поданням СБУ санкції введені проти 538 фізичних та 540 юридичних осіб.

Дмитро Фірташ, серед іншого, був прямим власником підприємства «Кримський титан», що розташоване в окупованому Криму. Він є одним з найбагатших бізнесменів України, зокрема, він контролює майже всі українські облгази. Дмитро Фірташ категорично заперечує звинувачення Радбезу, які, на його думку, «невірні».

Зараз Фірташ у Відні під домашній арештом через справу ФБР проти нього. У 2014 році американська прокуратура звинуватила Фірташа у хабарництві. З того часу олігарх протидіє спробам США домогтися його екстрадиції з Австрії, де він живе більшу частину часу.

США звинувачують Фірташа та ще п’ятьох людей у змові у 2006-2010 роках з метою виплати не менше 18,5 мільйона доларів хабаря індійським чиновникам для придбання титанової шахти в Індії. Український олігарх нібито мав намір продати частину продукції американському аерокосмічному гіганту Boeing.

Йому висунули обвинувачення в червні 2013 року, а потім заарештували у Відні на прохання США в березні 2014 року – менше ніж через два тижні після втечі президента України Віктора Януковича з Києва внаслідок Революції Гідності.

28 лютого 2019 року стало відомо, що генеральний прокурор Австрії оскаржив ухвалене в лютому 2017 року рішення Вищого земельного суду Відня (OLG) про екстрадицію українського олігарха Дмитра Фірташа до США.

25 червня 2019 року Верховний суд Австрії відхилив скаргу Дмитра Фірташа на рішення апеляційного суду про екстрадицію до США. Остаточне рішення про видачу бізнесмена має прийняти федеральний міністр юстиції Австрії. 16 липня стало відомо, що міністр юстиції Австрії Клеменс Яблонер дозволив екстрадицію Дмитра Фірташа до США. У Земельному суді Відня з кримінальних справ тоді повідомили, що екстрадиція українського олігарха до США відбудеться не раніше зими через те, що він звернувся з клопотанням про відновлення судового розгляду справи.