Попит на оренду житла в Україні зріс на 25% в порівнянні з 2020 р

Попит на оренду житла в Україні в поточному році зріс на 20−25% порівняно з минулим роком, хоча він досі не досягає пікових показників 2019 року.

Про це повідомив президент Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України (АСНУ) Юрій Піта.

«Протягом 2021 року відбувається повільне підтягування вартості найму до показників кінця 2019 року. Але це відбувається без будь-яких відчутних цінових стрибків», — сказав він.

За даними АСНУ, з початку року зафіксовано підвищення орендних ставок, залежно від якісних характеристик квартири середні показники зростання цін варіюються від 10% до 15%.

«Найзначніше зростання ставок відзначене для „соціальних“ малогабаритних квартир в будівлях старої забудови, розташованих поблизу станцій метро або транспортних вузлів», — зазначає Піта. За його даними, максимальне збільшення цін зафіксовано в найбільших містах України — Харкові, Одесі, Львові, Дніпрі та Києві (майже 15%).

«В інших обласних центрах зростання цін менш відчутне — від 5% до 10%», — сказав експерт.

Він зазначив, що формування цін відповідно до попиту відбулося в квітні-травні, і до середини серпня вони будуть залишатися незмінними.

До кінця року, на думку фахівця, при збереженні нинішньої соціально-економічної ситуації в цьому сегменті нерухомості навряд чи можливі якісь несподівані події, здатні вплинути на ціноутворення. За прогнозами АСНУ, до кінця 2021 року вартість оренди може зрости в середньому ще на 10−15% і повернеться до показників 2019 року.

«Зростання орендної плати може максимально досягти ще додаткових 15%. Отже, за підсумками року вартість оренди квартир збільшиться на 25−30% і буде відповідати „доковидним“ цінам», — зазначив він.

У 2020 році під час першого весняного локдауну вартість оренди житла істотно знизилася. У деяких регіонах країни, як, наприклад, в Миколаєві, Херсоні, Запоріжжі, вона впала на 50−70%. В інших регіонах зниження ціни зафіксовано в середньому на рівні 35−40%. Водночас, за даними експерта, на більш затребуване житло — 1,2-кімнатні квартири радянської забудови площею 35−50 кв. м — зниження орендної плати в Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі та Львові не перевищило 25−30%.

При цьому Піта зазначив, що навесні 2020 року на ринку оренди спостерігалося так зване «приховане зниження цін», що виявилося в різних поступках власників квартир. Наприклад, поширеною стала відстрочка плати (на 1−2 місяці), або ж власники квартир повністю або частково скасовували орендну плату за один місяць.

«За підрахунками АСНУ, приблизно у 80% випадків власники квартир в найбільших містах України йшли на всілякі поступки, тому що на тлі втечі орендарів їм було просто необхідно зберегти своїх клієнтів», — сказав Піта.

За його даними, вже з другої половини 2020 року вартість оренди повільно почала зростати, оскільки люди стали повертатися до звичного життя. «На тлі відновлення попиту до кінця 2020 року ринок повернув собі до 15% „доковідної“ ціни оренди житла. Таким чином, в грудні 2020 року вартість оренди була лише на 20−25% нижчою, ніж в кінці 2019 року», — сказав експерт.