Politico: у США закликали поставити в Україну ПРО “Залізний купол”

Законопроєкт Палати представників Конгресу США передбачає збільшення військової допомоги України шляхом передачі нових систем озброєння, включаючи потенційну відправку системи ПРО “Залізний купол” (Iron Dome).

Таран хоче для України таку ж протиракетну систему, як ізраїльський "Залізний  купол" | Новинарня

Про це йдеться у матеріалі видання Politico під заголовком “Батарея “Залізного купола” армії США може бути відправлена в Україну”.

“У версію законопроєкту про оборонну політику 2022 фінансового року комітету Палати представників у справах збройних сил включена поправка, яка вимагає від Пентагону подання в Конгрес звіту з викладенням варіантів потенційного продажу або передачі “існуючих систем” Україні, які, найімовірніше, не будуть розгорнуті найближчим часом”, – йдеться у повідомленні.

Згідно з Politico, ця поправка по суті примушує адміністрацію Байдена продати або передати Україні нові системи протиповітряної і протиракетної оборони, “включаючи потенційну відправку батареї Iron Dome, яка в даний час експлуатується в армії США”. Поправка була внесена конгресменом Скоттом Франкліном (республіканець, штат Флорида) і підтримана обома партіями.

При цьому, вказується на те, що у самій версії законопроєкту, який був схвалений 2 вересня 57 голосами “за” і двома “проти”, не визначено якусь конкретну систему озброєнь, яку слід передати українській стороні. Однак один співробітник Конгресу повідомив Politico, що, судячи з формулювання про передачу існуючих систем, найбільш ймовірними кандидатами є дві батареї Iron Dome армії США.

“З огляду на бажання і визнання обома партіями того, що необхідно зробити більше в сфері інтегрованої протиповітряної оборони для українців, і з урахуванням деяких політичних рішень адміністрації щодо України останнім часом, є бажання спробувати зробити більше ніж те, що команда Байдена робить, щоб допомогти їм”, – заявив Politico співробітник, який говорив на умовах анонімності, оскільки законопроєкт все ще знаходиться на розгляді в Палаті представників.

Водночас у статті Politico порушується і питання про те, чи буде ефективною система ПРО Iron Dome в Україні.

“З тактичної точки зору вона не буде ефективною на близькій відстані або на лінії зіткнення, тому що ця система буде дуже швидко знищена російськими ракетними системами залпового вогню”, – прокоментував це питання директор програми досліджень Росії в корпорації CNA Майкл Кофман. – “Але вона може перехоплювати ракети більшої дальності, що дозволить батареї захищати критично важливий об’єкт або командний центр на сході України”.

Зазначається, що у Сполучних Штатах наразі не так багато батарей протиповітряної і протиракетної оборони, які не використовуються і готові до перекидання. Водночас армія США зараз намагається визначитися, як експлуатувати дві системи Iron Dome, які були закуплені у 2019 році і готуються до введення в експлуатацію в наступному році.

Як пише Politico, система ПРО “Залізний купол”, яка створена ізраїльською оборонною компанією Rafael в партнерстві з Raytheon (США), з моменту розгортання в Ізраїлі в 2011 році зарекомендувала себе як один з найефективніших в світі засобів знищення ракет малої дальності. Ізраїльські військові стверджували, що батареї Iron Dome збили близько 90% ракет, випущених по Ізраїлю за останні кілька років.