У парламенті Ісландії вперше в Європі більшість місць займуть жінки

Жінок-депутатів в парламенті Ісландії за підсумками минулих напередодні загальних виборів виявиться більше, ніж чоловіків, що є унікальним випадком в сучасній історії Європи.

Так, в 63-місцевий Альтинг – однопалатний парламент – були обрані 33 жінки, тобто 52% від числа парламентаріїв. При цьому, зазначають ЗМІ, ні в жодній іншій європейській країні немає більш 50% жінок у вищих законодавчих органах влади; причому найбільше жінок-парламентаріїв працює в Швеції – 47%.

За даними ЗМІ, на виборах в Ісландії перемогла правляча коаліція на чолі з прем’єром Катрін Якобсдоттір, яка розширила свою більшість в парламенті. Однак позиції партії прем’єра “Рух лівих зелених”, ослабли, а її прихильників з правого табору, навпаки, зміцніли.

На даний момент лише в п’яти країнах світу жінки займають не менше половини місць в парламенті – в Руанді (61%), на Кубі (52%), в Нікарагуа (51%), в Мексиці (50%) і ОАЕ (50%) .

ЗМІ нагадують, що на відміну від ряду інших країн в Ісландії немає квоти на жіноче представництво в парламенті, проте деякі партії вимагають, щоб не менше певного числа їхніх кандидатів були жінками. Разом з тим, додають ЗМІ, Ісландія довгий час була країною, яка перебувала на перших позиціях в світі по забезпеченню рівності прав чоловіків і жінок.

Так, перший закон про рівну оплату праці в незалежності від статі тут був прийнятий в 1961 році. Ісландія в 1980 році стала першою країною світу з жінкою-президентом на чолі, обраною за демократичною процедурою. Також в Ісландії передбачений однакова відпустка по догляду за дитиною і для чоловіків, і для жінок.