У Білорусі у справі про страйки на підприємствах затримали 13 осіб

Комітет держбезпеки Білорусі затримав 13 активістів Опозиційного так званого “робітничого руху”, цілями якого були зупинка великих підприємств країни і страйки, повідомив у неділю держтелеканал ОНТ.

Опозиція вважає переможцем президентських виборів у 2020 році Світлану Тихановську. Опозиція закликає до страйків на підприємствах, спроби організувати страйк робилися на ряді великих заводів після президентських виборів, проте влада заявляє, що реальний сектор працює штатно. Раніше президент Білорусі Олександр Лукашенко зажадав від уряду не допустити падіння показників роботи промисловості в умовах західних санкцій, похвалив чиновників за вжиті заходи з мінімізації впливу обмежень, але закликав враховувати, що на заводах залишилися працівники, “здають інформацію” на захід. За його словами, кількох таких інформаторів заходу вдалося вирахувати, вони “сядуть, і надовго”, але ще одиниці серед співробітників заводів залишилися.

“Порушено кримінальну справу відразу за кількома статтями Кримінального кодексу: зрада державі і створення екстремістського формування. У СІЗО КДБ водворено 13 осіб. Більшість з них вже дали свідчення”, – повідомив телеканал.

За його даними,” робочий рух “- це неформальна ініціатива, створена в квітні 2021 року штабом Тихановської “за підтримки зарубіжних діаспор під контролем американських і литовських спецслужб”. Телеканал стверджує, що цілями ініціативи були залучення до участі працівників підприємств і організацій, організація страйків, промислове шпигунство.

“Були три основні напрямки діяльності: збирали інформацію про роботу підприємств, контракти, як промисловість працює в умовах західних санкцій. Друга – диверсійна. Якщо робітники б не вийшли на страйк, наприклад, “Гродно Азот” зупинили б, перекривши водозабір, це викликало б аварійну зупинку виробництва. Третє – погрози керівництву, чиновникам, силовикам”, – заявив телеканал. За його інформацією, сценарії зупинки розроблялися для кожного флагмана білоруської промисловості, зокрема, НПЗ “Нафтан”, білоруського металургійного заводу, Мінського автозаводу, Мінського заводу колісних тягачів, а також для Білоруської залізниці.

Телеканал повідомив, що в ході слідства отримані докази співпраці “робітничого руху” з іншими визнаними в Білорусі екстремістськими організаціями, наприклад, “Байпол”, що складається з колишніх працівників правоохоронних органів. Заявляється, що учасники ініціативи регулярно зустрічалися в Zoom-конференціях, обговорювали плани і завдання, до обговорення, за даними телеканалу, підключалися Тихановська і її радник.

Після минулих в Білорусі 9 серпня 2020 року виборів президента, на яких вшосте переміг Лукашенко, в країні почалися масові протестні акції опозиції. КДБ Білорусі 11 лютого заявив, що прояви протестів практично зійшли нанівець. У Білорусі проти ряду лідерів опозиції порушено кримінальні справи, в тому числі про заклики до захоплення влади, про створення екстремістського формування, змову з метою захоплення державної влади неконституційним шляхом, замах на теракт. Лукашенко звинувачував захід у прямому втручанні в ситуацію в Республіці, зазначав, що заворушення направляють США, а європейці їм “підіграють”.