Pandora Papers: таємні податкові гавані світових лідерів серед яких Зеленський

Мільйони документів, розсекречених за допомогою інформаторів, демонструють, як світові лідери використовують офшорні компанії, щоб мінімізувати податки. Серед них, зокрема, Володимир Зеленський і Тоні Блер.

Розслідування Pandora Papers викрило, що 35 нинішніх і колишніх світових лідерів, включно з колишнім британським прем’єром Тоні Блером, президентом України Володимиром Зеленським, королем Йорданії Абдаллою ІІ та президентом Кенії Ухуру Кеніатою, а також впливові мільярдери були або й донині є пов’язаними з компаніями в офшорних юрисдикціях, у яких мінімізуються податки. Офшорні рахунки часто використовуються, щоб таємно розпоряджатися величезними сумами грошей і приховувати справжні статки особи.

Розслідування проводили журналісти Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ) та представники 150 редакцій з усього світу, включно з турецькою редакцією DW. Вони з’ясували, що загалом 330 публічних діячів по всьому світу мають зв’язки з офшорними рахунками. Серед них – міністри фінансів Пакистану, Нідерландів і Бразилії, а також колишні глави мінфінів Мальти і Франції, так само як ексголова Міжнародного валютного фонду Домінік Сторс-Кан.

Як випливає з розслідування ICIJ, Pandora Papers демонструють, як можновладці, які могли би докластися до того, щоби покласти край системі офшорів, натомість самі нею користуються – ховаючи фінансові ресурси за допомогою кишенькових компаній і трастів. А їхні уряди мало що роблять для того, аби зменшити потоки сумнівних грошей, за рахунок чого збагачуються злочинці і зубожіють цілі народи.

Колишній прем’єр-міністр Великобританії Тоні Блер десятиліттями робив гучні заяви з критикою ухиляння від сплати податків. Однак розкриті документи свідчать про те, що він та його дружина стали власниками нерухомості вартістю у 8,8 мільйона доларів США, купивши офшорну компанію, на яку була оформлена ця нерухомість. Компанія належала сім’ї бахрейнського міністра промисловості та туризму Заєда бін Рашида аль-Заяні. Купивши офшорну компанію, а не нерухомість напряму, Тоні Блеру та його дружині Шері вдалося уникнути сплати близько 400 тисяч доларів податків.

Як Блери, так і аль-Заяні запевнили, що вони на момент транзакції не знали про те, з ким саме мають справу і хто саме є продавцем і, відповідно, покупцем. На даний момент офшорна компанія вже ліквідована.

Президент Росії Володимир Путін, якого США підозрюють у володінні таємними статками, не фігурує в опублікованих файлах на ім’я. Однак у списках присутні особи з його оточення. Зокрема, найкращий друг дитинства Путіна – покійний Петро Колбін, якого називають «гаманцем» особистого багатства Путіна. Також у розслідуванні згадується жінка, яка, як стверджується, була його коханкою. Вона придбала розкішну квартиру на набережній в Монако.

У Pandora Papers згадується також прем’єр-міністр Чехії Андрей Бабіш, який 2017 року прийшов до влади з обіцянкою подолати корупцію. Опубліковані документи свідчать про те, що 2009 року Бабіш провів через низку офшорних компаній 22 мільйони доларів, аби купити віллу з двома басейнами і кінотеатром поблизу Канн на Лазуровому узбережжі Франції. Як з’ясували журналісти Investigace.cz, Бабіш не вказував у декларації про майно й доходи, що він є бенефіціаром вказаних офшорних компаній. Чеський прем’єр не відповів на прохання прокоментувати цю інформацію.

Паралельно зі світовим розслідуванням у Києві презентували фільм-розслідування агенції “Слідство.Інфо” під назвою “Офшор 95”. Цей фільм частково підтвердив схему переведення коштів від структур олігарха Ігоря Коломойського до офшорних фірм президента Володимира Зеленського та його команди.

Журналістам-розслідувачам вдалося знайти підтвердження схеми, за якою офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних із Коломойським. Йдеться про період, коли студія “Квартал 95” почала співпрацювати з телеканалом “1+1”. Із документів Pandora Papers випливає, що ці кошти формально були сплачені як внесок до статутного капіталу.

“Отримані журналістами документи підтверджують, що у 2012 році “кварталівці” зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі. У серці цієї мережі перебувала досі невідома фірма Maltex Multicapital Corp.”, — йдеться у розслідуванні.

Згідно із документами, Maltex порівну поділили між фірмами Зеленського, братів Сергія та Бориса Шефірів та сценариста і режисера продуктів студії “Квартал-95” Андрія Яковлева. Номінальним власником центру мережі виступала компанія Davegra Limited, яку на той час очолював чинний глава Служби безпеки України Іван Баканов. Журналісти стверджують, що саме він підписав так звану “трастову декларацію” — документ, який фіксує відносини між номінальним та реальним власником компанії.

Зазначається, що такі трастові декларації зазвичай укладають для збереження конфіденційності реального власника компанії.

“Тобто, фірма Івана Баканова виступила номінальним власником Maltex Multicapital, щоб приховати реального — Володимира Зеленського та його партнерів”, — говориться у розслідуванні.

Також з документів Pandora Papers випливає, що згадані 40 мільйонів доларів формально були сплачені як внесок до статутного капіталу. Водночас офшорні компанії, які ймовірно перераховували кошти “кварталівцям”, підозрюють у відмиванні мільярдів з “Приватбанку”, співвласником якого був Коломойський.

За даними джерел “Слідства.Інфо”, переказ грошей відбувався через кіпрську філію “Приватбанку”, через яку олігарх міг відмивати кошти.

Володимир Зеленський

“Нові документи засвідчують, що принаймні одна з компаній очільників “95 кварталу” мала рахунок у цьому банку. Тобто офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей“, — стверджують розслідувачі.

Один зі фігурантів розслідування Борис Шефір, яки за даними “Слідства.Інфо”, володіє суттєвою частиною офшорного бізнесу “кварталівців”, на питання про офшори відповів: “Це ви поставте нашим законотворцям (запитання — ред.), які таку ситуацію створили, що постійно бізнес під загрозою бандитів, які приходять до влади. У той час це було дуже важливо — захистити свої інтереси”. А в Зеленського заявили, що “відповіді не буде”.

Видання The guardian повідомило, що частиною мережі «Квартал 95» керували за допомогою Fidelity Corporate Services, офшорної консалтингової компанії та однієї з 14 фірм, документи яких є причиною витоку інформації. Файли показують, що Зеленський та його ділові партнери використовували компанії, що базуються на Британській Віргонії, Белізі та Кіпрі.

Активи, що знаходяться у цих офшорних компаній, мають широкий діапазон. Вони включають нерухомість у Лондоні. Шефір володіє двома найпопулярнішими об’єктами нерухомості-трикімнатною квартирою в едвардіанському особняку в Регентс-парку, купленою в 2016 році за 1,575 млн фунтів стерлінгів, та іншою трикімнатною квартирою на сусідній Бейкер-стріт, навпроти музею Шерлока Холмса, яку придбали за фунти 2,2 м, згідно з документами Земельної книги.

Тим часом компанія Candlewood Investments, яка належить Яковлеву, має власність розкішної квартири у вікторіанському особняку в Артілері Роу, Вестмінстер. Нерухомість була придбана приблизно в той час, коли шоу Зеленського було перетворено на повнометражний фільм і замовлено на другий сезон. Незрозуміло, чи три квартири використовуються сьогодні. Російська компанія, яка позиціонує себе в якості «індивідуального обслуговування для клієнтів високого статусу» управляє ними.

Журналісти також виявили, що понад 10 українців приховують свої активи у Великій Британії через офшорні компанії. Зокрема, у червні 2014 року на шостий день після призначення Бориса Ложкіна головою адміністрації президента Петра Порошенка, його дочка Анастасія купила елітну нерухомість у престижному районі Лондона за майже 4,6 мільйона доларів. Доньці кошти позичила віргінська компанія, що належала її батьку. Сам Ложкін відомість про нерухомість до декларації не вніс.

Окрім того, у переліку опинився ексспіввласник «ПриватБанку» Геннадій Боголюбов, проти якого в Україні та США наразі розслідують справи про виведення та відмивання грошей. Він, за даними Pandora Papers, причетний до щонайменше 9 об’єктів нерухомості у Великій Британії.

У центрі Лондона майно мають також ексспіввласник «Укрсиббанку» Олександр Ярославський, бізнес-партнер олігарха Дмитра Фірташа Ігор Воронін та донька колишнього голови Центральної виборчої комісії Сергія Ківалова. А ще, як кажуть журналісти, через мережу пов’язаних із Володимиром Зеленським офшорних компаній власниками елітної нерухомості у Лондоні стали двоє його соратників.

Йдеться про першого помічника президента Сергія Шефіра, який володіє одразу двома квартирами у Лондоні загальною вартістю понад 5 мільйонів доларів США, та Андрія Яковлєва — колишнього бізнес-партнера Зеленського, сценариста та режисера «Студії Квартал 95».

Фігурує у Pandora Papers і чинний міністр культури Олександр Ткаченко. 2016 році під час перебування на посаді генерального продюсера «1+1» він отримав чверть акцій державної Одеської кіностудії. У 2018-му партнером Ткаченка став одеський забудовник Андрій Вавриш: він визнав зацікавленість у побудові житла «для знімальних груп» на території кіностудії.

Спершу забудова території державної кіностудії була поза законом. Проте згодом Ткаченко очолив парламентський Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики та схвалив законопроєкт, що визначає умови приватизації державних кіностудій.

Сам політик конфлікт інтересів на засіданні комітету визнав. Він заявив, що нібито саме через це у червні 2020 року продав свою частку Одеської кіностудії банкіру Олександру Морозову. Скільки коштів Ткаченко отримав за таку угоду, у своїй декларації він не вказав. Журналісти «Слідства.Інфо» припускають, що Морозов є лише номінальним власником частки Ткаченка на час «конфлікту інтересів».

Документи Pandora Papers засвідчили, що дві великі юридичні компанії, які створювали та обслуговували офшорні компанії, ㅡ Cititrust та Trident Trust ㅡ можуть бути причетні до схеми виведення грошей із «ПриватБанку».

Внутрішня кореспонденція провайдерів свідчить, що фінансові контролюючі органи Кіпру та Белізу досліджували роботу пов’язаних з Ігорем Коломойським та Геннадієм Боголюбовим офшорів задовго до того, як «ПриватБанк» був націоналізований.

Але, як вказують розслідувачі, провайдери дезінформували фінмоніторинги кількох країн світу щодо того, хто стоїть за компаніями-прокладками, через рахунки яких пройшли сотні мільйонів доларів, виведених із «Привату».

Наприклад, Cititrust, за даними журналістів, відповіла фінмоніторингу Белізу, що бенефіціарним власником підозрілої офшорки Jarvis Trading Limited є Agathoulla Constantinou. А у внутрішніх документах Cititrust за 2018 рік зазначений Сергій Мельник, один із номінальних власників групи «Приват».

Водночас юристи міжнародної компанії-реєстратора Trident Trust отримали запит, що стосувався компанії Ravenscroft Holdings. Його проігнорували і просто не надіслали інформації щодо офшору, хоча внутрішня вказує на те, що записали компанію на Олега Гніненко.

Людина із таким іменем із 2013-го року перебуває у правлінні Нікопольського заводу феросплавів, заводу із орбіти олігарха Ігоря Коломойського.

Документи Pandora Papers свідчать, що великі міжнародні юридичні компанії-реєстратори на вимогу VIP-клієнта вони можуть швидко створити офшорну компанію або ж захистити її власника від регулятора.

Як з’ясували журналісти, у 2014 році представники Ріната Ахметова попросила провайдера Trident Trust з Британських Віргінських островів терміново зареєструвати дві офшорні компанії для купівлі літака. Вже через 2 місяці одна із них отримала кредит на реактивний літак бізнес-класу Falcon 7X.

Журналісти виявили мережу офшорних компаній, яка належала народному депутату та власнику «Епіцентру» Олександру Герезі. Документи міжнародних провайдерів визначають його разом із дружиною власниками п’яти кіпрських компаній.

Одна із них володіє найбільшою мережею будівельно-господарських гіпермаркетів в окупованому Криму — «Новацентр К». Мережа представлена чотирма гіпермаркетами в Сімферополі та Севастополі.

Документи свідчать про те, що Гереги через мережу фондів та фірм були бенефіціарними власниками кіпрської компанії Edlagor Enterprises Limited у 2015-му та проводили фінансові операції із групою компаній Гереги щонайменше до 2019-го.

Це колаборація понад 600 журналістів-розслідувачів зі 117 країн світу, які протягом року досліджували 11,9 мільйона конфіденційних файлів. Це найбільший за всю історію витік конфіденційних документів.