Столтенберг заявив, що обговорив з Байденом розширення допомоги Україні та Грузії

Організація Північноатлантичного договору (НАТО) повинна розширити обсяги підтримки для Грузії та України.

Про це заявив генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг. Він повідомив, що обговорив у понеділок дану тему з президентом США Джо Байденом.

Генсек в черговий раз висловив думку, що приймати рішення про прийом тих чи інших країн до Північноатлантичного Альянсу повинні лише вони самі, а також члени НАТО. “Звичайно, вирішувати, коли саме вони будуть готові приєднатися, належить вирішувати тільки членам НАТО і Грузії з Україною. Не Росії. Ні у кого іншого немає в цьому права слова або справи”, – вважає Столтенберг.

“Ми підтримуємо зусилля, спрямовані на те, щоб модернізувати, реформувати армії України і Грузії домогтися того, щоб вони відповідали стандартам НАТО. І коли 30 союзників по НАТО погодяться з тим, що Грузія і Україна готові приєднатися до альянсу, вони приєднаються”, – стверджував генсек. “Не можу сказати, – уточнив Столтенберг, – коли це станеться”. “Але це – єдиний спосіб, який можна використовувати в даній ситуації”, – переконаний генсек НАТО.

“Отже, – зазначив генсек, – мій сигнал союзникам і, насправді, те, що я вчора обговорював з президентом Байденом, полягає в наступному: нам необхідно активізувати свої зусилля з надання сприяння Грузії та Україні, робити більше для країн, які бажають вступити в НАТО”. “Поки вони не є членами блоку нам слід надавати їм більше підтримки, більш значну підготовку, більш значне зміцнення потенціалу, допомагати проводити реформи, боротися з корупцією, будувати свої інститути в галузі безпеки і оборони”, – вважає Столтенберг.

“Нам необхідно встановити, що між нічим і повним членством в Альянсі лежить багато, – підкреслив генсек. – І я рішуче проштовхую це питання всередині НАТО”. “Сподіваюся, ми зможемо прийняти деякі амбітні рішення на цей рахунок на наступному саміті НАТО”, – додав Столтенберг, не наводячи ніяких деталей.

Колишні рішення НАТО
Учасники саміту НАТО, що пройшов у Брюсселі в червні поточного року, зафіксували в підсумковому комюніке, що Україна і Грузія в майбутньому зможуть стати членами Альянсу. Як говорилося в заяві, країни – члени блоку підтвердили рішення, прийняте на саміті в Бухаресті в 2008 році, про те, що Україна стане членом НАТО з Планом дій щодо членства “в якості невід’ємної частини цього процесу”. У ньому також пояснювалося, що в силі залишається аналогічне рішення, прийняте на саміті Альянсу в Бухаресті щодо Грузії.

Тим часом Байден висловився з цього приводу за підсумками Брюссельського саміту набагато більш обтічно. За його словами, Україна повинна переконати Північноатлантичний альянс, що заслуговує набуття членства в ньому, зробити всі необхідні для цього кроки, включаючи викорінення корупції.